Strona głównaZdrowieJak poradzić sobie ze stresem

Jak poradzić sobie ze stresem

Stres dotyka nas niemal na każdym kroku, zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym. Relacjom międzyludzkim towarzyszy dość często, a wiele wskazuje na to, że sytuacje stresowe przyczyniają się do powstawania chorób psychicznych. Jak sobie z tym radzić?
Jak poradzić sobie ze stresem [© microimages - Fotolia.com] Ze stresem można walczyć na kilka sposobów. Najprostszym rozwiązaniem - jak mówi docent Joanna Meder z Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie. - jest rozmowa. Opowiedzenie o swoich problemach czy rozterkach, przedyskutowanie ich, pozwala na bardziej racjonalne spojrzenie na sytuację, która dostarcza tak negatywnych emocji.

Kluczem do pokonania stresu jest umiejętność odpowiedniego spojrzenia na spotykające nas trudności. Aby skutecznie uwolnić się od jego skutków należy nauczyć się z nim walczyć. Trzeba odnajdywać pozytywne aspekty we wszystkim co robimy. Dobroczynny wpływ na zmniejszenie skutków stresu ma chwila przyjemności. Zrobienie czegoś co przyniesie satysfakcję, pomaga uwolnić się od uczucia zmęczenia i nerwowości tak charakterystycznego dla ludzi będących pod wpływem stresu. Bardzo często wystarczy rozmowa, z osobą bliską, ujawnienie swoich pragnień czy opowiedzenie o trudnościach.

Stres to pierwsza reakcja ludzkiego organizmu na negatywne bodźce, jakie płyną z otoczenia. Mobilizuje organizm do walki. Jednak taka sytuacja ma miejsce tylko wtedy, gdy ma się możliwości i predyspozycje do jego pokonania. Niewielki stres ma znaczenie pozytywne, jest motorem napędowym ludzkich działań. Człowiek otrzymuje energię do pokonania wszelkich przeciwności losu, zaczyna pracować na „zwiększonych obrotach", podejmuje szybkie i niejednokrotnie trafne decyzje, potrafi łatwo się koncentrować.

Stresu nie da się uniknąć. W momencie, gdy człowiek jest stale na niego narażony, psychika zostaje w końcu przeciążona nadmiarem negatywnych bodźców. Sytuacja taka może doprowadzić do różnego rodzaju zaburzeń. Zaczynamy odczuwać bezsilność, zagrożenie, jesteśmy pobudzeni. Pojawiają się zaburzenia snu, bóle głowy, kłopoty z koncentracją. Stan ten nie umożliwia już skutecznej walki ze stresem. Organizm traci wszelkie możliwości obronne.

Stres jest nieodzownym towarzyszem negatywnych życiowych wydarzeń, zachwianych stosunków z otoczeniem, rodziną, nieprawidłową sytuacją społeczną. Powoduje rozpacz, cierpienie, chęć ucieczki od życia, załamanie. W konsekwencji przebywania w stanie permanentnego stresu może dojść do powstawania zespołów nerwowych, nerwic lękowych i depresyjnych, a nawet do zespołów psychotycznych i aktów autodestrukcji. Dodatkowo stres bardzo często ujawnia choroby na tle psychicznym. Według lekarzy psychiatrów często zapobiec temu może zwykła rozmowa.

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Komentarze

 • 11:50:20, 26-04-2009 Petra

  Czasami próba pozytywnego myślenia i w ten sposób zwalczenie negatywnych skutków stresu nie pomaga. Ja uważam, że czasami lepiej spróbować wspomóc się jakimiś łagodnymi środkami np. ziołami . Można parzyć i pić systematycznie melisę czy dziurawiec , można kupić w każdej aptece ziołowe tabletki uspokajające. Są bezpieczne i nie uzależniają co ważne. Ja zawsze mam w torebce kapsułki Nervomix i łykam je zawsze jak się zestresuję lub gdy wiem ,że czeka mnie jakaś sytuacja nerwowa.
  ... zobacz więcej
 • 17:28:56, 05-06-2009 IWONA1978

  A CO JESLI NIC NIE POMAGA CO WTEDY?ZGODZE SIE,ZE JESLI MA KTOS MALO STRESU TO MOZE ZIOLA I HERBATKI POMOGA.ALE JESLI STRES NARASTA Z KARZDYM DNIEM I NIE MOZNA SOBIE PORADZIC CO WTEDY?
 • 18:17:09, 05-06-2009 tadeusz50

  Cytat:
  IWONA1978
  A CO JESLI NIC NIE POMAGA CO WTEDY?ZGODZE SIE,ZE JESLI MA KTOS MALO STRESU TO MOZE ZIOLA I HERBATKI POMOGA.ALE JESLI STRES NARASTA Z KARZDYM DNIEM I NIE MOZNA SOBIE PORADZIC CO WTEDY?
  Witaj Iwono!
  Radzę udać się do lekarza, nie kombinować samej.
  ps. naciśnij -raz-klawisz "Caps Lock" nie będziesz pisać dużymi literami
 • 21:50:32, 05-06-2009 ~gość: maja59

  A może ona chce pisać dużymi literami??? Nie wolno????
 • 22:07:11, 05-06-2009 ansty

  Nerwy-to straszna rzecz!!!potrafią zrobić z człowieka szmatkę-bezwolną, niemyślącą logicznie itp. Kiedyś będąc w sanatorium w Ustroniu /polecam / mądra pani psycholog na pogadance na ww temat, określiła poziomy stresu-najwyżej ulokowany jest stres po utracie najbliższej osoby-męża,żony.Kto ten stres przeżyje, popamięta go długo!!!!Innym razem dostałam następującą radę: krzycz,wrzeszcz, walnij czym popadnie, byle komuś nie zrobić krzywdy!!!Tego jeszcze nie próbowałam, ale powoli,powoli... może do tego dojdzie.
  ... zobacz więcej
 • 22:18:11, 05-06-2009 Jolina

  PETRO

  Ty chyba mówisz o chandrze , przygnębieniu...bo na stres
  faktycznie,żadne ziółka nie pomogą.Trzeba się dobrze napracować z odpowiednio nażuconym sobie planem,by pokonać stres.,w gorszych przypadkach ,nie obędzie się bez psychologa.
 • 22:26:48, 05-06-2009 tadeusz50

  Cytat:
  maja59
  A może ona chce pisać dużymi literami??? Nie wolno????
  Ależ szanowna Maju wolno. Bardzo wolno. Wolno też udzielić rady. Być może nie wie czemu pisze dużymi literami.
 • 00:42:13, 06-06-2009 Jowita

  Nikomu z nas nie brakuje kopotów, najważniejsze to nauczyć sie nie przejmować sytuacjami, na które nie mamy wpływu, a te na które mamy spróbować naprawić. Nikt nie jest omylny, czasami zdarza nam się jakaś gafa, ale trzeba umieć przyznać się do błędu.
  Poza tym świat jest piękny i tak go trzeba postrzegać. Wtedy zaraz uroda i zdrowie wraca
  Pozdrawiam
 • 17:52:46, 06-06-2009 walentynahrywniak

  Na stres...?Najlepsza joga-10 głębokich oddechów, żeby oczyscić umysł. Czysty umysl, to jak czyste okno-więcej przez nie widać. Proste.
 • 18:03:18, 06-06-2009 tatiana95

  Długi spacer,rozmowa z przyjacielem.Wiem z tą rozmową to różnie bywa,wszyscy zagonieni.Nie godni zaufania.Kup sobie mały drobiazg,mnie to nastrój poprawia.Warto sprobowac.

Strony : 1 2 nastepna »

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

 • Akademia Pełni Życia
 • Hospicja.pl
 • Pola Nadziei
 • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
 • Oferty pracy