Strona głównaZdrowieJak poradzić sobie z kontuzją kolana?

Jak poradzić sobie z kontuzją kolana?

Zdrowe stawy, silne mięśnie i prosty kręgosłup? W dzisiejszych czasach niełatwo zadbać o te aspekty naszego zdrowia. Siedzący tryb życia, nadwaga, czy brak aktywności sportowej to czynniki, które narażają nas na bóle mięśni i stawów każdego dnia. Szczególnie częste i uciążliwe bywają kontuzje kolan, które są istotnym elementem naszego ciała. O tym, jak radzić sobie z takimi dolegliwościami i przyspieszyć powrót do zdrowia opowiada fizjoterapeutka Karolina Hertman.
Jak poradzić sobie z kontuzją kolana? [Fot. contrastwerkstatt - Fotolia.com] Dlaczego troska o kolana jest tak ważna?
są strukturą, na której w dużej mierze spoczywa ciężar naszego ciała. Z anatomicznego punktu widzenia jest to ruchome połączenie kości udowej piszczelowej za pomocą rzepki oraz torebki stawowej. Współpraca tych struktur oraz otaczających staw mięśni umożliwia nam chodzenie, skakanie i poruszanie nogą. Gdy jedna z tych struktur nie funkcjonuje poprawnie – zaczynają się kłopoty. Są to uciążliwe przypadłości, które znacząco obniżają komfort i jakość życia, a ich leczenie wymaga czasu, znacznych funduszy i energii. Częstą dolegliwością z jaką „borykają się” nasze kolana (szczególnie osób aktywnych fizycznie) mogą być problemy z więzadłem. Jedno z tych więzadeł (więzadło rzepki) jest elementem przenoszącym siłę z głównego prostownika stawu kolanowego (mięśnia czworogłowego) na podudzie, a dodatkowo stabilizującym kolano podczas fazy lądowania po każdym skoku.

Kolano skoczka – na czym polega ta kontuzja?

Pod tą nazwą kryje się jedna z najpopularniejszych kontuzji dosięgających siatkarzy i wszystkich sportowców związanych z dyscyplinami skocznościowymi czy biegowymi – również amatorów! Kolano skoczka, czyli inaczej zespół przeciążenia więzadła rzepki, często staje się przyczyną zakończenia kariery sportowej wielu zawodników – zatem nie warto tego problemu bagatelizować. Dolegliwości są związane z wielokrotnymi wyskokami, lądowaniami lub zmianami kierunku podczas . Uraz dotyczy więzadła rzepki, przyczepu końcowego mięśnia czworogłowego uda. Pomimo bardzo mocnej struktury ścięgnistej całej konstrukcji w trakcie treningów może dojść do mikrouszkodzeń tkanki. Gdy zabraknie odpowiedniej regeneracji mogą pojawić się zmiany przeciążeniowe. W związku z tym, jedną z głównych przyczyn wystąpienia dolegliwości jest przetrenowanie lub słabsza kończyna dolna (mięsień czworogłowy i kulszowo-goleniowy). Typowe dla kolana skoczka objawy to ból poniżej rzepki, który pojawia się podczas chodzenia po schodach, robienia przysiadów, podskoków czy w chwili wyprostu kolana. W wyniku kontuzji może dojść do obrzęku i asymetrii w obrysie rzepki. Konsekwencją jest także dalsze osłabienie mięśnia czworogłowego.

Zabiegi medyczne w zależności od fazy schorzenia


Możemy scharakteryzować 4 etapy rozwoju tego schorzenia. W zależności od fazy stosuje się różne zabiegi fizykalne oraz ćwiczenia mające na celu poprawę stanu zdrowia.
 • I faza – zaraz po wysiłku, a następnie dość szybko ustępuje. Na tym etapie zaleca się odpoczynek, okłady z lodu i kilka dni przerwy od treningów.
 • II faza – ból pojawia się przed i po wysiłku. W trakcie treningu (po rozgrzewce) przechodzi. Poza zaleceniami z fazy pierwszej, warto stosować masaże, pamiętać o odpowiednim rozciąganiu mięśnia czworogłowego i mięśni zginaczy, a także o rozgrzewce przed ćwiczeniami.
 • III faza – ból jest obecny na każdym etapie aktywności fizycznej. W tej fazie dochodzi także do upośledzenia funkcji stawu kolanowego. Terapia powinna zostać uzupełniona stosowaniem ciepła przed treningiem oraz krioterapii miejscowej po treningu. Nadal ważne są ćwiczenia wzmacniające mięsień czworogłowy.
 • IV faza – ból już nie ustępuje, mimo zaniechania ćwiczeń. Na tym etapie pacjent powinien ograniczyć sport i aktywność fizyczną. Jeśli dojdzie do zerwania mięśni rzepki – koniecznością jest zabieg operacyjny. Do zdiagnozowania tej fazy niezbędne jest wykonanie badania obrazowego (np. MRI)
Istotne jest by nie bagatelizować pierwszych objawów, czyli bólu w kolanie. Schorzenie, które przejdzie w stan chroniczny jest zdecydowanie trudniejsze w rehabilitacji i często kończy się przymusem przeprowadzenia operacji.

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Komentarze

 • 00:42:30, 09-08-2017 KatPe

  Ja miałam problemy z kolanami jak zaczęłam biegać więc na jakiś czas musiałam zaniechać swoje plany aby pozbyć się dolegliwości. Za drugim podejściem zaczęłam od treningów therapy master w katowickim rehamedzie. Treningi przygotowały mnie do biegania przez co uniknęłam kontuzji początkującego. Biegam już od roku i jest super. Człowiek od razu lepiej się czuje uprawiając sport.
  ... zobacz więcej
 • 09:23:42, 10-08-2017 nadiaaa

  W moim przypadku świetnie sprawdziły się zabiegi oraz zajęcia ruchowe.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

 • Umierać po ludzku
 • Pola Nadziei
 • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
 • Aktywni 50+
 • Oferty pracy

  X   Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.   X