Strona głównaZdrowieJak pomóc zmęczonym oczom?

Jak pomóc zmęczonym oczom?

Na stan naszych oczu ma wpływ codzienne intensywne eksploatowanie wzroku. Zmuszamy oczy do nadmiernego wysiłku w niekomfortowych warunkach, a to prowadzi do ich przemęczenia. Styl życia, warunki pracy czy obniżona odporność organizmu powodują, że oczy nie działają prawidłowo. Jak zadbać o wzrok kiedy potrzebuje pomocy?
Jak pomóc zmęczonym oczom? [© contrastwerkstatt - Fotolia.com] Przede wszystkim warto zadbać o odpowiednie środowisko pracy. Gdy pracujemy w ogrzewanym, klimatyzowanym pomieszczeniu, gdzie powietrze jest suche spojówka gałki ocznej również staje się przesuszona, a . Pracując zbyt długo przed ekranem komputera nasza spojówka staje się sucha, ponieważ rzadziej mrugamy, a dodatkowo wytężamy wzrok aby dostrzec pojawiające się na monitorze szczegóły. Złagodzić skutki takiej pracy mogą regularne przerwy i używanie w pomieszczeniach biurowych nawilżaczy powietrza. Warto również wietrzyć pomieszczenia, w których przebywamy. Jeśli odczuwamy pieczenie i mamy wrażenie piasku pod powiekami, możemy sięgnąć po krople nawilżające tzw. sztuczne łzy lub odpowiednie preparaty dobrane przez okulistę.

Odpowiednie ćwiczenia


Na zmęczone oczy pomóc mogą także ćwiczenia, które działają stymulująco na mięśnie aparatu wzrokowego. Wystarczy przy zamkniętych powiekach poruszać gałkami ocznymi we wszystkie strony przez kilka minut lub wodzić wzrokiem za przedmiotami, które się poruszają. Warto również pamiętać o specjalnych programach instalowanych na komputerze, które przypominają o częstszym mruganiu oraz o patrzeniu w dal. Pamiętajmy, aby nie wpatrywać się w obiekty męczące wzrok, takie jak jaskrawe neony lub mocno kontrastujące, migoczące reklamy pojawiające się czasem na monitorze podczas przeglądania stron internetowych.

Domowe sposoby

Ulgę mogą przynieść również okłady z naparu świetlika lekarskiego czy lub płukanie oczu solą fizjologiczną. Należy namoczyć płatki kosmetyczne w dowolnym naparze i położyć na powiekach na ok. 10 – 15 minut. Oczy mogą odczuć również ulgę, gdy zastosujemy okłady z ciepłego mleka. Warto również przyjmować witaminę A i E lub spożywać produkty bogate w te witaminy jak na przykład: marchew, szpinak, pomidory, brokuły, wątróbkę, szparagi czy czerwoną paprykę.

Regularna kontrola

Niezwykle ważne są również regularne i kontrolowanie stanu naszych oczu. W przypadku wad wzroku konieczna jest dodatkowo odpowiednia korekcja. Obecnie nowoczesna okulistyka pozwala na zastosowanie innowacyjnych metod, które pozwalają odzyskać komfort codziennego życia i zapomnieć o wielu niedogodnościach związanych z wadami wzroku. Jednymi z nich są zabiegi laserowej korekcji wad wzroku oraz metoda ortokorekcji.

– Zabiegi z użyciem lasera pozwalają na całkowite usunięcie wady wzroku. Sam zabieg trwa kilkanaście minut i jest bezpieczny. Pacjent odzyskuje prawidłową jakość widzenia niedługo po zabiegu. Co więcej, najbardziej nowoczesne techniki pozwalają na przeprowadzenie zabiegu u osób ze złożoną lub nietypową wadą wzroku – mówi lek. med. Robert Matusik z Centrum Okulistycznego Nowy Wzrok.

Ortokorekcja w przeciwieństwie do laserowej korekcji wzroku jest całkowicie odwracalna. Aby w ciągu dnia widzieć prawidłowo, należy jedynie założyć soczewki przed pójściem spać.

Wielogodzinne oglądanie telewizji, ciągłe wpatrywanie się w ekran komputera czy smartfona, nieodpowiednie oświetlenie czy zadymione pomieszczenia mogą spowodować uczucie dyskomfortu dla naszych oczu. Zmęczenie oczu jest spowodowane wieloma złymi nawykami i czynnikami, dlatego tak istotna jest higiena oczu oraz regularne wizyty w gabinecie okulistycznym.

Centrum Okulistyczne Nowy Wzrok

Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Kosciol.pl
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy

  X   Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.   X