Strona głównaZdrowieJak pogoda wpływa na zdrowie

Jak pogoda wpływa na zdrowie

Pogoda ma znaczny wpływ na nasze samopoczucie i może także zwiększać lub osłabiać objawy określonych chorób. Temperatura, ciśnienie i inne składniki aury nierzadko „odczuwamy w kościach". Sprawdź, jak warunki pogodowe przekładają się na problemy zdrowotne.
Jak pogoda wpływa na zdrowie [Fot. oraziopuccio - Fotolia.com] Migreny

Pogoda stanowi czwartą najpowszechniejszą przyczynę ataku . Jej zmiany wywołują napady choroby u 50 proc. pacjentów z tymi bólami głowymi. Z amerykańskich badań sprzed kilku lat z udziałem 7 tysięcy ludzi wynika, że każdy wzrost temperatury o pięć stopni Celsjusza zwiększa ryzyko migreny o 7,5 proc.

Zawał

Zimna aura zwiększa ryzyko zawału serca. Spadeko o jeden stopień Celsjusza o każdej porze roku jest związany średnio z 200 dodatkowymi zawałami serca w ciągu kolejnych 28 dni.

Kiedy wychodzimy na zewnątrz i jest chłodno, nasze naczynia krwionośne kurczą się, a krew gęstnieje, co oznacza wyższe ryzyko i zablokowania światła naczynia, więc bardziej też grozi nam .

Z drugiej strony upał też jest niebezpieczny - przy bardzo wysokiej temperaturze o wiele łatwiej tracimy wodę z powodu pocenia się, a im mniej wody we krwi, tym jest gęstsza, co przekałda się na wyższe ryzyko zawału.

Sezonowe zaburzenia afektywne (SAD)

Krótkie jesienne i zimowe dni oraz mało światła słonecznego skutkuje u niektórych ludzi objawami sezonowego zaburzenia afektywnego (seasonal affective disorder, SAD). Odczuwają: ciągłe zmęczenie, zniechęcenie, , niepokój, trudności z koncentracją i przetwarzaniem informacji, bóle głowy, etc.

Ból stawów

Zimna lub wilgotna pogoda u niektórych ludzi skutkuje bólem stawów. Lekarze sądzą, że może się to wiązać z tym, że niższe ciśnienie sprawia, że nasilają się stany zapalne, pobudzając włókna nerwowe. Być może też gdy jest zimno ludzie mniej chętnie podejmują wysiłek fizyczny, więc stawy łatwiej się usztywniają. Co więcej, zimą częsciej mamy niedobory , które także mają związek z bólem stawów.

Astma

Burze mogą wywołać ostre ataki . Dzieje się tak dlatego, że podczas burz dochodzi do znacznego zwiększenia stężenia zarodników pleśni z rodziny Alternaria, silnego alergenu.

Choroby płuc

Osoby cierpiące na , takie jak rozedma lub chroniczne zapalenie oskrzeli, są wrażliwe na zmiany temperatury i nie tylko zimno stwarza zagrożenie. Kiedy jest upał, głębiej oddychamy, ponieważ potrzebujemy więcej energii i tlenu. W efekcie mogą zaostrzac się takie objawy, jak jak i świszczący oddech.

Przeczytaj także


Ból, bóle głowy - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Na bóle głowy skarży się aż 70 procent Polaków. Dolegliwości te mogą być spowodowane przez szereg przyczyn - fizycznych, chemicznych, psychicznych, bakteriologicznych, neurologicznych. Ich zidentyfikowanie jest jednak bardzo istotne ze względu na podjęcie odpowiedniego leczenia. czytaj dalej »


Migrena / Migreny - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Migrena to rodzaj powtarzających się silnych bólów głowy, które mogą mieć istotny negatywny wpływ na jakość życia. Objawy migreny nie zawsze są widoczne dla otoczenia, tymczasem schorzenie to dotyka 10-12% populacji i jest niezwykle uciążliwe i bolesne. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 14:12:07, 05-09-2017 ~gość: 185.128.23.xxx

    Migrena potrafi dokuczyć. Warto zatem poczytać jak pozbyć się pulsującego bólu głowy

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • EWST.pl
  • Kosciol.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy