Strona głównaZdrowieJak oszukać metabolizm, by skuteczniej schudnąć

Jak oszukać metabolizm, by skuteczniej schudnąć

Wiele osób, które próbowały schudnąć poprzez ograniczenie kalorii, zna tę frustrującą rzeczywistość: w pewnym momencie organizm przestaje tracić na wadze. Odpowiada na zmniejszoną podaż kalorii i reaguje, spowalniając metabolizm, co powoduje spalanie mniejszej liczby kalorii niż przed dietą.
Jak oszukać metabolizm, by skuteczniej schudnąć [fot.  Joachim Schnürle from Pixabay]
Dzieje się tak, ponieważ organizm postrzega to jako potencjalne zagrożenie głodem i dostosowuje się, oszczędzając energię, jednocześnie wykonując niezbędne funkcje. Może się to wydawać niesprawiedliwe - organizm nie rozpoznaje celu utraty wagi i zamiast tego działa przeciwko nam, „zatrzymując kalorie".

Teraz nowe badanie przeprowadzone na Uniwersytecie Południowej Danii zidentyfikowało możliwy sposób na utrzymanie spalania kalorii, nawet przy zmniejszonym spożyciu kalorii.

To odkrycie może być szczególnie istotne dla pacjentów stosujących leki na lub cukrzycę, takie jak Wegovy i Ozempic (obydwa zawierają ). Wielu ludzi przyjmujących te leki zauważa, że ich utrata wagi zatrzymuje się po osiągnięciu około 20-25 proc. utraconej masy ciała.

- Na początku wszystko idzie dobrze, ale gdy ludzie tracą część wagi, ich postępy się zatrzymują, ponieważ organizmu dostosowuje się - wyjaśnia prof. Kim Ravnskjaer, biolog z Uniwersytetu Południowej Danii.

Gdyby istniała możliwość kontrolowania tej adaptacji metabolicznej, mogłoby to być przełomowe dla wszystkich, którzy próbują schudnąć. Lek, który przeciwdziałałby temu efektowi, mógłby przedłużyć skuteczność terapii takich jak Wegovy, które często przestają działać po pewnym czasie.

- Gdybyśmy mogli opracować lek, który pomaga utrzymać spalanie tłuszczu lub cukru na pierwotnym, wysokim poziomie podczas terapii odchudzających, ludzie mogliby dalej tracić na wadze poza zwykłym punktem plateau - wyjaśnia prof. Ravnskjaer.

Badania przeprowadzono na myszach, ale autorzy sądzą, że z dużym prawdopodobieństwem podobne wyniki będą dotyczyły ludzi.

Zaskakujące odkrycie w metabolizmie wątroby

Odkrycie badaczy było niespodziewane - podczas badania funkcji genu Plvap w określonych komórkach wątroby myszy. Już z wcześniejszych badań było wiadomo, że ludzie urodzeni bez tego genu mają problemy z metabolizmem lipidów, dlatego postanowiono to dokładniej zbadać.

Okazało się, że gen Plvap umożliwia organizmowi przejście z spalania cukru na spalanie tłuszczu podczas ograniczania jedzenia. A gdy Plvap zostaje wyłączony - jak zrobili to badacze w swoich eksperymentach na myszach - wątroba nie rozpoznaje, że organizm „pości", i nadal spala cukier.

- Jeśli będziemy mogli kontrolować spalanie cukru i tłuszczu w wątrobie, możemy także zwiększyć skuteczność leków na odchudzanie i cukrzycę - mówi prof. Ravnskjaer.

- Dobrze wiadomo, że podwyższony poziom cukru we krwi może prowadzić do przewlekłych powikłań u osób z cukrzycą typu 2. Zrozumienie roli Plvap może w przyszłości pomóc diabetykom w lepszej regulacji poziomu cukru - zauważa prof. Ravnskjaer.

Potencjalne implikacje dla leczenia otyłości i cukrzycy

To odkrycie może mieć dalekosiężne konsekwencje - nie tylko dla terapii , ale także dla lepszego zrozumienia, jak tłuszcz i cukier są przetwarzane w chorobach metabolicznych. W dłuższej perspektywie może otworzyć nowe drogi leczenia cukrzycy typu 2 i niealkoholowej stłuszczeniowej choroby wątroby.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 09:19:33, 03-04-2025 Mariola37

    Mam dobry metabolizm więc o tyle dobrego. Mi w odchudzaniu dużo pomogło np. picie cisowianki czy długie codzienne spacery.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • eGospodarka.pl
  • EWST.pl
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy