14-01-2018
zmień rozmiar tekstu
A+ A-
Wirus grypy rozprzestrzenia się głównie drogą kropelkową, więc przebywanie w odległości nawet dwóch-trzech metrów od osoby zarażonej oznacza wysokie ryzyko infekcji. Choroba jest uciążliwa i bardzo nas osłabia: sprawdź, jak się rozwija i co robić, by ograniczyć jej symptomy.
Wirus, dostając się do organizmu, zatrzymuje się na błonach śluzowych, które znajdują się w tylnej części nosa, gardła i oskrzeli. Następnie atakuje komórki nabłonkowe tworzące błony śluzowe i zmienia ich mechanizm metaboliczny; replikuje się, wytwarzając jeszcze więcej wirusów, które infekują sąsiednie komórki.
Pierwsza faza trwa od jednego do kilku dni. Okres inkubacji zależy od pierwotnej ilości wirusa. Wraz z jego namnażaniem się w drogach oddechowych, organizm reaguje odpowiedzią zapalną uwalniając białka interferony (zapewniające komunikację pomiędzy komórkami ciała, w celu zwalczenia patogenów), które dostają się do krwioobiegu i zatrzymują się na błonach śluzowych, a następnie pobudzają cytokiny, inne białka potrzebne do zwalczania wirusów.
Co ciekawe, sama wywołuje objawy choroby. Może pojawić się: gorączka, katar, , i bóle mięśniowe - symptomy są gwałtowne i intensywne, co odróżnia grypę od powszechnego przeziębienia.
W związku z poleca się sięganie po większą ilość płynów. Procesy zwalczajace infekcję znacznie organizm. Chory zauważa, że jego mocz staje się ciemniejszy i rzadsza jest potrzeba korzystania z toalety. Zaleca się więc częste picie wody lub innego płynu. Trzeba natomiast unikać napojów alkoholowych i zawierających kofeinę, ponieważ mają one efekt diuretyczny (moczopędny).
Picie większej ilości płynów osłabi ból głowy, a także wzmocni odpowiedź immunologiczną, ponieważ białka zwalczające wirusy są transportowane przez płyny ustrojowe, a odwodnienie utrudnia ich przemieszczanie.
W osłabieniu objawów choroby pomocny jest też nawilżacz powietrza - pomoże złagodzić zatory i kaszel. Dobre efekty daje też inhalacja, wystarczy do miski z gorącą wodą dodać mentolu lub olejku eukaliptusowego i po nałożeniu na głowę ręcznika wdychać takie opary. Może to otworzyć drogi oddechowe, łagodzić zatory i ułatwiać oddychanie.
Pomocne są także naturalne produkty: miód, , szałwia, , cebula, tymianek, imber, etc. Mają działanie antywirusowe i antybakteryjne.
Na koniec to, co najbardziej oczywiste - trzeba sięgnąć po leki. Bez recepty dostępne są acetaminofen, ibuprofen, paracetamol, czy naproksen. Warto jednak zapytać lekarza, który z tych środków jest dla nas najbardziej odpowiedni.
Na bóle głowy skarży się aż 70 procent Polaków. Dolegliwości te mogą być spowodowane przez szereg przyczyn - fizycznych, chemicznych, psychicznych, bakteriologicznych, neurologicznych. Ich zidentyfikowanie jest jednak bardzo istotne ze względu na podjęcie odpowiedniego leczenia. czytaj dalej »