Strona głównaZdrowieJak osiągnąć dobrą formę w dojrzałym wieku

Jak osiągnąć dobrą formę w dojrzałym wieku

Dojrzali ludzie także mogą być w świetnej formie. Sfera aktywności fizycznej i światowego sportu nie należy już jedynie do młodych. Wiek, przynajmniej do pewnego stopnia, nie musi być przeszkodą w osiąganiu najlepszych rezultatów. Coraz dłużej można cieszyć pełną sprawnością i z powodzeniem konkurować z młodszymi.
Jak osiągnąć dobrą formę w dojrzałym wieku 42-letni Darren Clarke wygrał British Open Golf Championship. Jeśli ktoś będzie argumentował, że golf nie należy do najbardziej wyniszczających kondycyjnie sportów, oto inny przykład: 38-letnia Paula Radcliffe będzie walczyć o złoty medal olimpijski w maratonie, startować zamierza też 39-letnia Mara Yamauchi.

W tym roku 41-letnia Kimiko Date-Krumm świetnie radziła sobie w Wimbledonie, a przecież tenis, to sport, w którym triumfy święcą głównie zawodnicy przed 25 rokiem życia. Warto też zauważyć, że dziś do piątej niemal dekady piłkarze pozostają aktywnymi graczami. Podobnie rzecz ma się z kolarzami, można przywołać Lance'a Armstronga, który w wieku 39 lat z dobrym wynikiem przejechał Tour de France.

Jaki jest zatem sekret dobrej kondycji fizycznej w dojrzałych latach? Czy to w ogóle sekret, czy też konsekwencja w postępowaniu zgodnie z powszechnie dostępną wiedzą? Co składa się na utrzymanie dobrej formy? Oto kilka czynników, które mają wpływ na wydolność organizmu.

Konsekwencja


Poprzez konsekwentne utrzymanie i testowanie poziomu sprawności organizmu jest się w stanie utrzymać to, co się dotychczas osiągnęło. Takie ustalenia stoją w sprzeczności z przekonaniem, że w trzeciej lub czwartej dekadzie następuje nieuchronny spadek możliwości fizycznych. Tymczasem mają one zastosowanie bez względu na to czy ktoś stara się o olimpijskie złoto, czy też po prostu chce życia w dobrym zdrowiu. Wysiłki w zachowaniu dobrej formy nie idą na marne, zapewniają instruktorzy. Trening przynosi efekty, ale trzeba na nie cierpliwie czekać.


Jedne z badań wykazały, że możliwy jest „naturalny" spadek wydolności układu krążenia w dojrzałym wieku w porównaniu do trzeciej dekady życia o około 5%, więc możliwości organizmu pozostają znaczne. Jedyna niezależna od nas rzecz, która zmniejsza nasze zdolności fizyczne, to uraz i prawdą jest, że wraz z wiekiem jego prawdopodobieństwo rośnie. To dlatego rekomenduje się, by przed ćwiczeniami zrobić porządną rozgrzewkę.

Dieta


Wiedza na temat żywności jest dziś większa niż kiedykolwiek wcześniej Sportowcy stosują dietę bogatą w białka, węglowodany o umiarkowanym indeksie glikemicznym i dobre tłuszcze. Ważna jest świadomość szkodliwego wpływu nadmiaru alkoholu, kofeiny oraz cukrów. Przez usunięcie lub regulację odpowiednich składników diety jesteśmy w stanie sprawić, by nasze komórki nadal normalnie regenerowały się, a organizm funkcjonował „na wysokich obrotach".

Skupienie

Wraz z wiekiem u wielu ludzi zwiększa się poziom koncentracji, poczucie celu i cierpliwość, dzięki którym treningi stają się regularniejsze i efektywniejsze niż w przypadku ludzi młodych. Silna jest też motywacja ludzi dojrzałych, którzy podejmują cwiczenia. Kobiety chcą jak najdłużej cieszyć się młodym wyglądem, mężczyźni utrzymać wysoką sprawność i siłę.

Jak widać, wiek może być sprzymierzeńcem w aktywnym spędzaniu czasu i dbałości o sylwetkę oraz zdrowie. Dowodem na efektywność treningów także w starszym wieku są ludzie, którym figury zazdrości nawet młodzież. Przykładem może Ernestine Shepherd z Baltimore, która została uznana za najstarszą kulturystkę na świecie i którą wpisano do Księgi rekordów Guinnessa. 73-letni Ian Smith bierze udział w zawodach w kulturystyce. Niemniej inspirującą postacią jest 90-letni Charles Eugste, który z dumą pokazuje wypracowane na siłowni mięśnie. Jak powiedział Eugste, w wieku 85 lat krytycznie spojrzał na siebie w lustrze i nie spodobało mu się to, co zobaczył, więc postanowił praktykować kulturystykę. Dziś może pochwalić się wspaniałą sylwetką.

Dobry trening

Trzeba wiedzieć, ile powtórzeń wykonywać, jaki trening stosować i dlaczego. Dzięki danym uzyskanym m. in. poprzez stosowanie najnowszych technologii, obecnie nasze programy treningu są bardziej uporządkowane i dokładniejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Dostępnych jest mnóstwo informacji na temat ćwiczeń i wszelkiego rodzaju sportów - są łatwo osiągalne, często podane w lekkiej, łatwej formie. Nigdy dotychczas tak wielu ludzi nie było tak dobrze przygotowanych do podjęcia przemyślanej aktywności fizycznej. To oczywiście nie wyjaśnia wzrostu problemu otyłości na całym świecie - dziś mamy do czynienia z podziałem populacji na grupę świadomą istoty dbałości o siebie i tych, którzy nie rozumieją konieczności dbania o siebie.

Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • Pola Nadziei
  • Kosciol.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy

  X   Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.   X