Strona głównaZdrowieJak organizm radzi sobie z jednorazowym przejedzeniem się

Jak organizm radzi sobie z jednorazowym przejedzeniem się

W nowych testach sprawdzono, jak organizm radził sobie, gdy ludzie kontynuowali jedzenie pizzy także po tym, jak czuli się najedzeni. Okazało się, że nasz metabolizm jest zaskakująco dobry w radzeniu sobie z nadmiernym ‘dogadzaniem sobie'.
Jak organizm radzi sobie z jednorazowym przejedzeniem się [fot. denithy from Pixabay]
Uczeni z Uniwersytetu w Bath porównali skutki normalnego jedzenia, czyli do mometu poczucia komfortu, z '', czyli, spożywaniem posiłku aż do momentu, w którym nie można poradzić sobie z kolejnym kęsem.

Jak odkryto, zdrowi mężczyźni (w wieku 22 - 37 lat), którzy zjedli prawie dwa razy więcej pizzy niż zwykle, podwoili standardową ilość kalorii, ale, co niezwykłe, udało im się utrzymać ilość składników odżywczych w krwiobiegu w normalnym zakresie.
Według uczonych, oznacza to, że jeśli zdrowa osoba od czasu do czasu przeje się, nie ma to bezpośrednich, negatywnych konsekwencji w postaci utraty kontroli .
Wszyscy znamy długoterminowe ryzyko nadmiernego jedzenia, czyli , cukrzycę typu 2 i choroby układu krążenia, ale znacznie mniej wiadomo o niektórych bezpośrednich skutkach takiego spożywania posiłków. Nasze odkrycia pokazują, że organizm naprawdę bardzo dobrze radzi sobie w przypadku nagłego dostarczenia nadmiaru kalorii. Zdrowi ludzie mogą jeść dwa razy więcej niż zwykle i skutecznie radzić sobie z ogromną nadwyżką energii - mówi Aaron Hengist, z University of Bath.
Wyniki pokazują, że po "maksymalnym jedzeniu":
  • poziom cukru (glukozy) we krwi nie był wyższy niż po normalnym posiłku;
  • ilość insuliny we krwi była o 50 proc. wyższa niż normalnie (hormon ten jest uwalniany przez organizm dla kontroli poziomu cukru we krwi);
  • lipidy we krwi (trójglicerydy i nieestryfikowane kwasy tłuszczowe) były jedynie nieco wyższe, pomimo spożycia ponad dwukrotnie większej ilości tłuszczu;
  • ilość hormonów, które są uwalniane przez jelita dla aktywowania wydzielania insuliny i zwiększania uczucia sytości, w najwyższym stopniu uległa zmianie z powodu przejadania się.
Przeanalizowano też poziom apetytu i nastrój podczas testów. Po maksymalnie czterech godzinach od posiłku uczestnicy czuli się senni i nie zgłaszali chęci jedzenia czegokolwiek, w tym słodkich potraw.
Wiemy, że ludzie często jedzą ponad swoje potrzeby i dlatego tak powszechny jest problem z zachowaniem właściwej masy ciała. Stąd również zaskakujące jest, że żadne wcześniejsze badania nie mierzyły maksymalnej możliwości spożycia posiłku, aby zrozumieć, jak organizm ludzki reaguje na to wyzwanie - mówi prof. James Betts, współautor badań.

Przedstawione analizy ukazują, że ludzie są w stanie jeść dwa razy więcej niż potrzeba do poczucia najedzenia się, jednak nasze organizmy są dobrze przystosowane do dostarczania nadmiernej ilości składników odżywczych w jednym dużym posiłku. Uczestnicy byli w stanie skutecznie wykorzystywać lub przechowywać składniki, które uzyskiwali podczas jedzenia pizzy, tak że poziom cukru i tłuszczów w ich krwi był niewiele wyższy w porównaniu do sytuacji, gdy jedli o połowę mniejszy posiłek - wskazuje prof. Betts.
Główny problem z przejadaniem się polega na tym, że przydaje naszemu organizmowi więcej zmagazynowanej energii w postaci tłuszczu, co może doprowadzić do otyłości, jeżeli je się nadmiernie dzień po dniu. To badanie wskazuje, że gdy zdrowa osoba czasami przesadza, np. przy posiłku w formie bufetu lub podczas świątecznego obiadu, wtedy nie występują bezpośrednie negatywne skutki, takie jak utrata kontroli metabolicznej.

Autorzy przyznają, że testy obejmowały zdrowych młodych mężczyzn - więc planują sprawdzić, czy otrzymają podobne wyniki u kobiet, osób z i seniorów.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Hospicja.pl
  • EWST.pl
  • Oferty pracy