Strona głównaZdrowieJak opóźnić menopauzę? Trzeba mieszkać w zielonej okolicy

Jak opóźnić menopauzę? Trzeba mieszkać w zielonej okolicy

Wiele różnych badań pokazało, że mieszkanie w zielonej okolicy daje rozmaite korzyści zdrowotne, w tym pomaga zachować dobre zdrowie psychiczne, ma związek z niższym ryzykiem zaburzeń wagi, a także ułatwia utrzymanie odpowiedniej sprawności fizycznej w starszym wieku. Do tej listy można dodać teraz opóźnienie menopauzy.
Jak opóźnić menopauzę? Trzeba mieszkać w zielonej okolicy [fot. Albrecht Fietz from Pixabay]
Badacze z dwóch ośrodków: z University of Bergen i Barcelona Institute for Global Health (ISGlobal), ustalili, że kobiety mieszkające w pobliżu naturalnych pełnych zieleni terenów doświadczają menopauzy w późniejszym wieku.

W badaniu przeanalizowano dane dotyczące prawie 2 tysięcy kobiet z dziewięciu krajów, które wzięły udział w Europejskim testach zdrowia układu oddechowego. W ciągu 20 lat uczestniczki wypełniały kwestionariusze dotyczące ich zdrowia i stylu życia, a także poddane były badaniom krwi. Określono też, biorąc pod uwagę miejsce zamieszkania kobiet, bliskość oraz ich rozległość.

Okazało się, że u kobiet mieszkających na obszarach z małą ilością zieleni rozwinęła się średnio o 1,4 roku wcześniej w porównaniu do pań zamieszkujących najbardziej zielone tereny. Średni wiek początku menopauzy wynosił 51,7 lat dla uczestniczek żyjących w miejscach najbardziej obfitujących w zieleń i 50,3 lat dla kobiet mieszkających na terenach o nikłej ilości zieleni.

Jak wiadomo, poza czynnikami genetycznymi, na wiek menopauzy mają wpływ czynniki stylu życia, takie jak palenie papierosów, otyłość, poziom aktywności fizycznej i stosowanie doustnych środków antykoncepcyjnych. Jeśli chodzi o związek między zielonymi przestrzeniami i starszym wiekiem rozwoju menopauzy, może za to odpowiadać szereg procesów biologicznych.
Wiemy, że zwiększa poziom kortyzolu we krwi, a liczne badania wykazały, że ekspozycja na tereny zielone go zmniejsza - mówi Kai Triebner, współautor badania. - Niski poziom kortyzolu wiąże się ze zwiększoną ilością estradiolu, żeńskiego hormonu płciowego. Być może kobiety mieszkające w pobliżu zieleni cechują się niższym kortyzolem, co pozwoliłoby utrzymać wyższy poziom estradiolu, a to z kolei może opóźnić początek menopauzy. Przebywanie w zielonej przestrzeni wiąże się również z niższym ryzykiem pewnych chorób natury psychicznej, takich jak , która również jest związana z młodszym wiekiem rozwoju klimakterium - wyjaśnił badacz.
Na temat badań napisano w magazynie

Na podstawie:

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Menopauza - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Menopauza - inaczej przekwitanie - nie jest chorobą, ale naturalnym procesem zachodzącym w kobiecym organizmie. Niestety, zmiany które wówczas zachodzą, zwiększają ryzyko wystąpienia wielu chorób. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • eGospodarka.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy