Strona głównaZdrowieJak ograniczyć spożycie cukru i alkoholu? Odpowiada za to hormon wątroby

Jak ograniczyć spożycie cukru i alkoholu? Odpowiada za to hormon wątroby

FGF21, hormon wątroby, może mieć wpływ na kontrolę łaknienia słodyczy i alkoholu.
Jak ograniczyć spożycie cukru i alkoholu? Odpowiada za to hormon wątroby [© styxclick - Fotolia.com] Jak wynika z badań uczonych Uniwersytetu Iowa i Uniwersytetu w Kopenhadze, kóre przeprowadzono na myszach laboratoryjnych i małpach, FGF21 może być stosowany dla skutecznej kontroli i chęci na alkohol.

Hormon wątroby wysyła sygnały do mózgu, aby unikać słodkich pokarmów. FGF21 jest wytwarzany w odpowiedzi na wysokie stężenie . Hormon dostaje się do krwi i sprawia, że mózg powstrzymuje nas przed jedzeniem słodkich potraw.

Kiedy myszom laboratoryjnym wstrzyknięto FGF21 i dano nam wybór między słodkim jedzeniem i innymi produktami, wybrali te drugie. Po podaniu FGF21 spożywanie słodkich produktów spożywczych było siedem razy rzadsze wśród laboratoryjnych myszy.

Dotychczas wiadomo było, że FGF21 może zwiększyć wrażliwość na insulinę. Teraz jasne jest, że może też pomóc ludziom, którzy nie potrafią ocenić, ile cukru w istocie potrzebują, a to przecież może przyczynić się do cukrzycy.

Mimo że wiadomo było, iż pewne hormony mają wpływ na regulowanie apetytu, opisywany hormon wątroby pierwszy został wyselekcjonowany jako specyficzny dla poziomu spożycia .

W przypadku małp pojedyncza dawka FGF21 spowodowała, że zwierzęta niemal natychmiast przestały dążyć do spożywania słodzonej wody. Co ciekawe, efekt ten trwał przez kilka dni.

Entuzjazm dla ewentualnego leczenia otyłości i za pomocą FGF21 jest jednak przyćmiony ewentualnymi zakłóceniami innych procesów fizjologicznych. Jakkolwiek może się wydawać, że FGF21 efektywnie hamuje spożycie cukru i , ważne jest, aby pamiętać, że „zachowanie nagrody" jest ściśle związane z nastrojem, więc potrzebne są dodatkowe badania nad skutecznością hormonu, mówią autorzy testów.

Wyniki badań opublikowano w magazynie Cell Metabolism.

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Hospicja.pl
  • Umierać po ludzku
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy