Strona głównaZdrowieJak ograniczyć sól w diecie - 5 prostych sposobów

Jak ograniczyć sól w diecie - 5 prostych sposobów

Nadmiar soli sprzyja nadciśnieniu, a ponieważ w naszej diecie ilości tej przyprawy zazwyczaj są znaczne, warto zwrócić większą uwagę na to, co jemy. Tych pięć wskazówek pomoże ograniczyć dawkę soli w codziennym jadłopsisie.
Jak ograniczyć sól w diecie - 5 prostych sposobów [© glisic_albina - Fotolia.com] jest niezbędna, bo zawiera dużą ilość sodu, który ma wpływ na przekazywanie impulsów nerwowych, funkcjonowanie włókien mięśniowych i równowagę płynów w komórkach organizmu. Nadmiar tego pierwiastka jednak wywołuje zmiany fizjologiczne prowadzące do nadciśnienia, które z kolei uszkadza naczynia krwionośne i może skutkować problemami z sercem oraz nerkami.

Oto, jak ograniczyć sól w codziennej diecie.

Uważaj na te produkty

Powszechnie stosowane menu jest bogate w , chociaż my nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę. Podczas gdy wielu z nas już wie, że różne przekąski (chipsy, paluszki, etc.), wędliny, czy dania gotowe są dość słone, znacznie mniejsza grupa pamięta, że bogate w sól mogą być też podukty uważane za zdrowe - np. ryby czy produkty piklowane, a także np. .

Sięgaj po to, co świeże

Im mniej przetworzone produkty, tym lepiej. Świeże warzywa i owoce zawierają niewielkie ilości sodu, a często są bogate w potas, który z kolei osłabia działanie sodu, a więc ogranicza problemy z nadciśnieniem.

Unikaj pieczywa

Jedząc , możemy sobie dostarczać dwa razy tyle soli, ile powinniśmy. Rekomendowana dzienna dawka to nie więcej niż 5 gramów, tymczasem wielu ludzi stosując standardową dietę obfitującą w pieczywo przyswaja nawet dwukrotnie więcej. Chleb i bułki są obficie dosalane i łatwo starcić kontrolę nad ogólną ilością tego składnika w jadłospisie.

Stosuj inne niż sól przyprawy

Przyzwyczailiśmy się do używania soli w kuchni, bo wydaje nam się, że bez niej potrawy nie będą miały dość wyrazistego smaku. Tymczasem poza solą mamy do dyspozycji wiele innych przypraw, które świetnie wzbogacą smak przygotowywanego posiłku - wpróbuj np: świeży imbir, , cebulę, kolendrę, suszone lub świeże zioła, sok z cytryny lub owoców cytrusowych, , kminek, gałkę muszkatołową, etc.

Stopniowo rezygnuj z soli

Jak wynika z amerykańskich badań, nie jesteśmy w stanie wyczuć zmiany smaku, jeśli obniżymi ilość soli o 25 procent. Aby więc łatwo przyzwyczaić się do „odsolonego" smaku potraw, warto ograniczać sól stopniowo.

Przeczytaj także


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • EWST.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy