Strona głównaZdrowieJak odmłodzić układ krążenia - uniknij chorób serca

Jak odmłodzić układ krążenia - uniknij chorób serca

Choroby sercowo-naczyniowe od jakiegoś czasu są główną przyczyną śmierci na całym świecie. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia odpowiadają za około jedną trzecią wszystkich zgonów. Aby zmniejszyć ich ryzyko, trzeba ograniczyć sprzyjające im czynniki, takie jak nadciśnienie czy cukrzyca. Poza tym warto hamować starzenie się całego ukłądu krwionośnego poprzez odpowiedni styl życia.
Jak odmłodzić układ krążenia - uniknij chorób serca [Fot. thodonal - Fotolia.com]
Jeśli chodzi o stan układu krwionośnego, dużo zależy od nas samych, bo na jego stan wpływa zarówno stosowana przez nas dieta, jak i poziom . Okazuje się, że określony przeciwutleniacz, który oddziałuje na mitochondria, może odwrócić starzenie się naczyń krwionośnych o równowartość od 15 do 20 lat w ciągu sześciu tygodni, mówią uczeni z University of Colorado. Według badaczy taka terapia z użyciem wspomnianego antyoksydantu może zmniejszyć ryzyko związanych z wiekiem chorób sercowo-naczyniowych.

W badaniach wzięło udział 20 osób w wieku od 60 do 79 lat. Części z nich codziennie podawano 20 mg suplementu MitoQ, a pozostali otrzymywali placebo. Podany suplement otrzymano poprzez modyfikację , naturalnego przeciwutleniacza, który oddziałuje na mitochondria, czyli tzw. centra energetyczne komórek. Po sześciu tygodniach zbadano śródbłonek naczyń krwionośnych, tkanki wyściełającej naczynia krwionośne, sprawdzając stopień rozszerzalności tętnic przy intensyfikacji przepływu krwi. Po dwóch tygodniach przerwy ponownie przeprowadzono eksperyment, tym razem jednak osoby otrzymujące wcześniej placebo, przyjmowały MitoQ.

Ustalono, że u uczestników, którzy przyjmowali MitoQ, funkcje naczyń poprawiły się o 42 proc. ze względu na zmniejszenie . To oznacza, że ich naczynia krwionośne były takie, jakie są u ludzi młodszych o 15-20 lat. Co istotne, takie funkcjonowanie wiązało się z 13-procentowym zmniejszeniem ryzyka chorób serca. Okazuje się zatem, że spośród innych związków antyutleniających wspomniany przeciwutleniacz najsilniej mogł zapobiec rozwojowi chorób serca, o ile był przyjmowany przez dłuższy czas.

Dieta bogata w przeciwutleniacze może poprawić stan zdrowia, mówią autorzy badań. Skupienie się na określonym źródle, mitochondriach, może być skuteczną metodą zmniejszania stresu oksydacyjnego i poprawy w procesie .

Wyniki badań są dostępne w magazynie Hypertension.

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Umierać po ludzku
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy