Strona głównaZdrowieJak oceniamy polską opiekę medyczną?

Jak oceniamy polską opiekę medyczną?

W czerwcu i lipcu 2009 roku Europ Assistance Group przeprowadziła badanie opinii publicznej na temat stanu służby zdrowia w sześciu krajach europejskich: Niemczech, Francji, Włoszech, Wielkiej Brytanii, Szwecji i Polsce.
Jak oceniamy polską opiekę medyczną? [© Brian Jackson - Fotolia.com] Badanie Health Barometre przeprowadzane jest przez Europ Assistance Group oraz Circle Sante Societe od 2006 roku. Po raz pierwszy w tym roku zbadano również opinię Polaków na temat opieki medycznej w naszym kraju.

Pozytywnie oceniło służbę zdrowia w Polsce jedynie 12% respondentów, większość przyznała, że polska służba medyczna jest uboga (48%). Najlepiej oceniana jest służba zdrowia w Wielkiej Brytanii (60% pozytywnych ocen).

W odróżnieniu do ogólnej służby zdrowia, indywidualne konsultacje lekarskie oceniane są pozytywnie. 51% badanych Polaków uważa, że konsultacje medyczne są dobre, a nawet bardzo dobre. Jedynie 11% odpowiedzi wskazuje na niezadowolenie z obsługi lekarskiej w Polsce.

Health Barometre sprawdzał ponadto obawy i zagrożenia przedstawicieli krajów europejskich dotyczące opieki medycznej. 93% badanych Polaków obawia się opóźnień w procesie leczenia. Wśród wielu zagrożeń, wymienione zostały również: niedostateczne finansowanie służby medycznej (70% wskazań w Polsce, 52% w Szwecji), nierówny dostęp do usług medycznych (78% wskazań w Polsce, 54% we Francji), brak lekarzy (70% wskazań w Polsce, 54% we Francji), ryzyko infekcji w szpitalach (73% wskazań w Polsce, 42% we Francji), błędy lekarskie (70% wskazań w Polsce, 33% we Francji) oraz nowe choroby (60% wskazań w Polsce, 46% w Niemczech).

Europejczycy pytani byli o równy dla wszystkich dostęp do usług medycznych w ich krajach. 78% badanych Polaków odpowiedziało na to pytanie negatywnie, a 69% Brytyjczyków uważa, że w ich kraju każdy ma równy dostęp do służby zdrowia.

Według pytanych Polaków, opieka nad osobami starszymi w ich kraju jest słaba (34% wskazań) lub średnia (51% odpowiedzi). Podobnie negatywna ocena padła we Francji. Opieka nad starszymi, niesamodzielnymi obywatelami najwyżej oceniana jest w Niemczech (47% pozytywnych ocen) oraz w Wielkiej Brytanii i Szwecji (42% odpowiedzi). Znacząca liczba Europejczyków opowiada się za domową opieką nad niesamodzielnymi seniorami (68% badanych). Jedynie w Szwecji większość badanych opowiedziała się za umieszczeniem seniorów w instytucjach przeznaczonych do tego celu (45% za ośrodkami opieki, 41% za domową opieką).

Nowe technologie w zagadnieniach zdrowotnych mają dla Europejczyków duże znaczenie. Z Internetu w celu sprawdzenia bądź znalezienia informacji na temat zdrowia, korzysta najwięcej Szwedów (58%), a na drugim miejscu znajdują się Polacy (52%). Internet staje się coraz bardziej wiarygodnym źródłem informacji na temat zdrowia. Za rozwinięciem możliwości konsultacji on-line opowiada się 58% Polaków i 69% Szwedów. Francuzi oraz Niemcy niechętnie podchodzą do tego typu usług. 82% badanych przedstawicieli Francji oraz 66% ankietowanych Niemców nie zgadza się na tego typu rozwiązania.

Finansowanie służby zdrowia było kolejnym zagadnieniem w Health Barometre 2009. Pytano ankietowanych, jak według nich finansowana powinna być opieka medyczna w ich kraju. Większość Europejczyków wolałaby finansować usługi medyczne w systemie zintegrowanym: część ze środków państwowych, część z prywatnych ubezpieczeń. Za tym rozwiązaniem opowiedziało się 55% badanych Polaków, 70% Niemców, 63% Francuzów, 54% Włochów, 51% Brytyjczyków oraz 52% Szwedów. Jedynie 35% Polaków uważa, że służba medyczna finansowana powinna być w pełni ze środków państwowych, a 6% z nich finansowałoby w całości usługi medyczne z własnego portfela.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 17:52:32, 09-10-2009 ciekawski

    Jeśli od 1 pażdziernika do końca roku nie przyjmuje się pacjentów na planowane operacje i zabiegi oraz na badania tomograficzne i rezonansowe bo wyczerpano limity lub nie ma pieniędzy to o czym tu gadać.To jest poprostu dno słuzby zdrowia a Ci co za ten stan rzeczy odpowiadają powinni juz dawno ponieść konsekwencje.Nie zapewnienie ludziom opieki medycznej graniczy z brakiem kompletnej odpowiadzialności za slużbę zdrowia.
    ... zobacz więcej
  • 18:29:57, 09-10-2009 Jadzia_G

    Cytat:
    Jeśli od 1 pażdziernika do końca roku nie przyjmuje się pacjentów na planowane operacje i zabiegi oraz na badania tomograficzne i rezonansowe bo wyczerpano limity lub nie ma pieniędzy to o czym tu gadać.To jest poprostu dno słuzby zdrowia a Ci co za ten stan rzeczy odpowiadają powinni juz dawno ponieść konsekwencje.Nie zapewnienie ludziom opieki medycznej graniczy z brakiem kompletnej odpowiadzialności za slużbę zdrowia.
    Słuchajcie kochani - koniecznie musimy sobie "zaplanować" choroby w pierwszej połowie roku ....no trudno nie ma rady na nasze mądre głowy urzędnicze !!!!
    ... zobacz więcej
  • 18:47:24, 09-10-2009 tadeusz50

    Starsza wnuczka Ania dostała skierowanie do neurologa (18 lat kończy w grudniu). Udała się do przychodni szpitalnej dla dzieci. Tam powiedzieli, że na ten rok już zapisy skończone a na nowy rok od 1-go grudnia. Po nowym roku będzie pełnoletnia. W przychodni dla dorosłych od progu za młoda nawet gadać nie chcą. Zastrzelić to mało.
  • 18:53:14, 09-10-2009 Jadzia_G

    Cytat:
    tadeusz50
    Starsza wnuczka Ania dostała skierowanie do neurologa (18 lat kończy w grudniu). Udała się do przychodni szpitalnej dla dzieci. Tam powiedzieli, że na ten rok już zapisy skończone a na nowy rok od 1-go grudnia. Po nowym roku będzie pełnoletnia. W przychodni dla dorosłych od progu za młoda nawet gadać nie chcą. Zastrzelić to mało.
    Samo życie....... w polskich realiach !!!
  • 22:52:56, 09-10-2009 Basia.

    Zdrowie na kredyt

    ZABIEGI ROZŁOŻONE NA RATY

    Oprócz telewizora, dziś na raty można kupić także... swoje zdrowie. W prywatnych szpitalach i klinikach pielęgniarki oprócz wbijania igieł wypełniają także także wnioski kredytowe. TVN CNBC Biznes sprawdziła, za co można dziś płacić w służbie zdrowia kredytem.
    http://www.tvn24.pl/0,1623270,0,1,zd...wiadomosc.html

    A jak bank nie udzieli kredytu bo pacjent zbyt dojrzały jest?
    ... zobacz więcej
  • 23:32:19, 09-10-2009 jakempa

    Przecież w Polsce już od dawna jest cicha eutanazja, lekarze potrafią zapisywać tylko leki, które niejednokrotnie powodują straszne skutki uboczne o czym,,,cicho, sza,,kto tam dałby kiedykolwiek skierowanie na badania, ktore pozwoliłyby określić jaka bakteria czy wirus nas zaatakował? Jak bylam młoda, poszlam do lekarza zakładowego z bólem głowy,.a on odrazu dał mi kilkanascie skierowań na przeróżne badania i dopiero jak przyszlam z wynikami zapisal mi leki. Od lat z takim podejściem obecnych lekarzy się nie spotkalam.
    ... zobacz więcej
  • 09:06:16, 10-10-2009 Jadzia P.

    Ja skierowanie do gabinetu endokrynologicznego otrzymałam w styczniu i już wtedy powiedziano mi, że do końca roku nie ma wolnych miejsc u lekarza tej specjalnosci...
    Na pocieszenie pani w okienku poinformowała mnie, że skierowanie ważne jest do końca roku
  • 11:26:41, 11-10-2009 adriana57

    Dostalam zaproszenie na badanie cytologiczne,w
    czesniej na mammografię,
    profilaktyka, dobry kierunek tańszy od leczenia.Co mnie denerwuje najbardziej to palacz
    kupujący syrop przeciw kaszlowi i inne podobne sytuacje leki na nadciśnienie stosuje grubaska
    a parę kilo w dół , zamiast schabowego kalafior i ciśnienie bez leków spadnie.
  • 21:23:04, 11-10-2009 Zenek

    Mieszkam we Wrocławiu i mogę poinformować, że u nas odwołuje się zarejestrowane wizyty do specjalistów na ten rok. Okresle to jednoznacznie służba zdrowia na dnie a Pani minister ma sie bardzo dobrze jak też prazes NFZ. Brak słów na ten temat i nikt się tym nie przejmuje. Gdzie jest Rzecznik Praw Obywatelskich a może już go nie ma. Panie Kochanowski czas sie obudzić kiedy my keszcze żyjemy a to już krótki czas.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • eGospodarka.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy