Strona głównaZdrowieJak obniżyć ciśnienie krwi - trzeba jeść te warzywa i owoce

Jak obniżyć ciśnienie krwi - trzeba jeść te warzywa i owoce

Jeśli chcesz obniżyć ciśnienie krwi, jedz warzywa i owoce, która zwierają duże ilości potasu.
Jak obniżyć ciśnienie krwi - trzeba jeść te warzywa i owoce [© Sunny Forest - Fotolia.com] Odpowiednie ilości potasu dostarczanego dzięki diecie pomogą obniżyć .

Badacze z Keck School of Medicine przy Uniwersytecie Południowej Kalifornii odkryli, że regularne serwowanie sobie warzyw i owoców bogatych w potas, takich jak: słodkie , , szpinak, fasola czy , pomaga obniżyć ciśnienie krwi. Efekty są tak dobre, jak radykalne zmniejszenie ilości soli w diecie.

Uczeni przeanalizowali wyniki kilku badań dotyczących wpływu diety na poziom ciśnienia krwi. Okazało się, że niezależnie od ilości (głównie- dawki soli) wysokie spożycie produktów bogatych w potas miało związek z obniżeniem poziomu ciśnienia krwi. Zauważono, że nasz organizm wykorzystuje sód do kontroli poziomu potasu we krwi, co jest konieczne dla prawidłowego funkcjonowania serca, komórek nerwowych i działania mięśni. Jeżeli więc ilość potasu w organizmie jest niewielka, magazynujemy sód, który sprzyja nadciśnieniu.

Uczeni zalecają, by dostarczać sobie 4,7 gramów potasu dziennie, bo to pozwoli na obniżenie ciśnienia poprzez ograniczenie efektów nadmiaru sodu. Jak wyjaśniają autorzy, typowa dieta przeciętnego Europejczyka czy Amerykanina jest bogata w sód i uboga w potas, a to przekłada się na powszechny problem nadciśnienia. Jeśli te proporcje zostaną zmienione, zmniejszą się nasze kłopoty z ciśnieniem krwi.

Nadciśnienie to globalny problem, który dotyczy ponad miliarda ludzi na całym świecie. Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że jest ono przyczyną co najmniej 51 procent zgonów spowodowanych i 45 procent zgonów spowodowanych .

Wyniki badań opublikowano w magazynie American Journal of Physiology - Endocrinology and Metabolism.

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • EWST.pl
  • eGospodarka.pl
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy