Strona głównaZdrowieJak niezdrowa dieta zagraża sercu Europejczyków

Jak niezdrowa dieta zagraża sercu Europejczyków

Niedostateczna ilość błonnika, owoców i warzyw, a także nikłe dawki zdrowych tłuszczów w diecie oznaczają ryzyko problemów z sercem. W Europie wyniku chorób sercowo-naczyniowych co roku umiera ponad 4 miliony ludzi.
Jak niezdrowa dieta zagraża sercu Europejczyków [Fot. anaumenko - Fotolia.com]
Problem niewłaściwej diety rośnie, ponieważ mamy łatwy dostęp do wysoko przetworzonych produktów i coraz trudniejszy do świeżych artykułów bez dodatku różnych substancji wzmacniających smak i zapach. Tymczasem ma to istotny wpływ na stan zdrowia, w tym układ krążenia.

Warto podkreślać rolę sposobu odżywiania się, ponieważ związane z niezdrową dietą skutkowały w 2016 roku ponad 2 milionami zgonów w Europie, a ogólna liczba zgonów z powodu chorób układu krążenia wyniosła 4,3 mln.

Dane zostały zaczerpnięte z badania Global Burden of Disease Study. Objęły 51 krajów Europejskiego Regionu Światowej Organizacji Zdrowia. Eksperci przeanalizowali wskaźniki występowania jedenastu chorób sercowo-naczyniowych i poziomu jedzenia dwunastu produktów oraz grup składników odżywczych. Okazało się, że za niemal połowę śmierci z powodu tych chorób odpowiada dieta.

Najczęściej w diecie osób w chorobami sercowo-naczyniowymi brakowało błonnika i kwasów omega-3, a było w niej za dużo soli. Ustalono też, że mężczyźni znacznie wcześniej zapadali na wspomniane choroby, w przypadku kobiet rozwijały się one głównie po pięćdziesiątce.

Poziom zagrożeń związanych z dietą różni się w zależności od regionów, w Europie Zachodniej i Wschodniej zbyt rzadko sięga się po i . W Europie Środkowej spożycie soli jest najwyższe, w krajach zachodnich w diecie brakuje owoców i jest zbyt mało .

Według autorów, trudno jest przecenić wpływ sposobu odżywiania się na zdrowie. Dane wskazują, że co piątego zgonu można by uniknąć dzięki przestrzeganiu zaleceń dietetycznych. Uczeni są zdania, że trzeba lepiej wykorzystywać potencjał zdrowej i zbilansowanej diety, w innym przypadku wskaźniki dotyzące zgonów z powodów kardiometabolicznych będą rosły.

Badania zostały opublikowane w European Journal of Epidemiology.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Umierać po ludzku
  • eGospodarka.pl
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy