Strona głównaZdrowieJak nie zachorować na demencję? Zmień styl życia

Jak nie zachorować na demencję? Zmień styl życia

W ciagu ostatnich dwóch dekad zmniejszyła się częstość rozwoju demencji (w pewnym wieku), a wpływ na to miał określony styl życia i lepsza edukacja.
Jak nie zachorować na demencję? Zmień styl życia [© WavebreakMediaMicro - Fotolia.com] Częstość występowania takich chorób mózgu, jak , zmniejszyła się o ponad 22 procent w ciągu 20 lat wobec lepszej edukacji i zdrowszego stylu życia.

Uczeni z Uniwersytetu w Cambridge przeanalizowali częstość występowania w trzech regionach Anglii porównując te dane z informacjami na temat choroby sprzed 20 lat. Osoby urodzone później w minionym stuleciu mają niższe ryzyko rozwoju demencji niż osoby urodzone wcześniej, mówią autorzy analiz. Zmniejszenie to może być wynikiem poprawy warunków życia i edukacji oraz lepszego zapobiegania i leczenia przewlekłych chorób naczyniowych, dodają eksperci.

Przejrzano pięć badań i odkryto, że żadne nie wskazywało na istotny wzrost diagnoz demencji. Albo ich liczba była stabilna, albo zmnieszyła się i to pomimo społeczeństwa. Ogólnie rzecz ujmując, prawdopodobieństwo rozwoju demencji zmniejszyło się o 22 procent.

Jednym z istotych czynników mających wpływ na rozwój demencji jest styl życia. Regularne ćwiczenia, niskie spożycie i niepalenie znacznie zmniejszają prawdopodobieństwo zachorowania na demencję naczyniową i chorobę Alzheimera. Ludzie są coraz bardziej świadomi tego, zwłaszcza jeśli u innych członków rodziny rozwinęłą się ta choroba.

Wato dodać jednak, że chociaż odsetek chorych na demencję w populacji osób powyżej 65 roku spada, liczba przypadków choroby jest podobna, a to ze względu na fakt, że obecnie pacjenci z demencją żyją dłużej.

Ustalenia przedstawiono na corocznym spotkaniu American Association for the Advancement of Science.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Choroba Alzheimera - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Aktywni 50+
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy