Strona głównaZdrowieJak nie przytyć? Trzeba jeść więcej orzechów

Jak nie przytyć? Trzeba jeść więcej orzechów

Regularne jedzenie orzechów - mimo że są one kaloryczne - może pomóc utrzymać prawidłową masę ciała i nie tyć.
Jak nie przytyć? Trzeba jeść więcej orzechów [fot. Peter Feghali on Unsplash]
Orzechy dają wiele różnych korzyści zdrowotnych, pomagają uchronić się przed , osłabiają rozwój , zmniejszają , , powstrzymują zaburzenia erekcji, zapobiegają różnym nowotworom, etc. Teraz ustalono, że są pomocne także w dbaniu o odpowiednią wagę.

Nowe badania z udziałem dziesiątek tysięcy ludzi pokazują, że regularne jedzenie sprzyja zachowaniu odpowiedniej masy ciała.

Żaden z uczestników na początku testów nie miał przewlekłej choroby. Co kilka lat badani wypełniali kwestionariusze dotyczące sposobu odżywiania się, które w szczególności obejmowały ilość orzechów. Regularnie też sprawdzano wydolność fizyczną uczestników za pomocą za pomocą równoważnika metabolicznego (metabolic equivalent of task - MET). Jednostkowy MET odpowiada zużyciu tlenu w przemianie spoczynkowej, dzięki niemu określa się wydatek energetyczny w odniesieniu do poziomu metabolizmu spoczynkowego.

Ustalono, że zwiększenie dziennego spożycia orzechów o połowę porcji (wynoszącą 28 gramów) wiązało się z mniejszym ryzykiem zyskania dwóch lub więcej kilogramów w ciągu 4 lat. Co więcej, taki wzrost ilości orzechów w diecie oznaczał o 15 poc. niższe ryzyko . Zastąpienie wspomnianą ilością orzechów przetworzonego mięsa, produktów z węglowodanami prostymi czy słodkości dawało najlepsze efekty.

Jak to się dzieje, że orzechy mogą zmniejszyć przyrost masy ciała? Choć nie wykazano tu związku przyczynowo-skutkowego, wydaje się, że w istocie mogą sprzyjać zachowaniu wagi, a to dlatego m. in., że ich jedzenie wymaga relatywnie dużego wysiłku, przez co zmniejsza się chęć na sięgnięcie po jeszcze coś innego do jedzenia. Co więcej, są bogate w , a to zwiększa uczucie sytości i opóźnia opróżnianie żołądka, tłumiąc głód.

O badaniach można przeczytać w BMJ Nutrition, Prevention & Health:

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Aktywni 50+
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy