Strona głównaZdrowieJak nie dać się jesiennemu i zimowemu spadkowi formy - cz. II

Jak nie dać się jesiennemu i zimowemu spadkowi formy - cz. II

Za oknem szaleje jesień - niestety ta brzydsza jej część. Pada śnieg, deszcz i wieje porwisty wiatr. Ludzie chętnie przemykają jedynie do samochodów i na przystanki, a po powrocie do domu rozgrzewają się herbatą z sokiem z malin. To też czas, w którym rewelacyjnie sprzedają się suplementy mające pomóc nam zdrowo przetrwać tę pluchę i szarugę. Eksperci z sagazone proponują proste rady, które bez większych nakładów finansowych pozwalają zapobiec spadkowi formy i być pełnym energii.
Jak nie dać się jesiennemu i zimowemu spadkowi formy - cz. II [© Jolanta Mysinska - Fotolia.com] 1. Wysypiaj się

Niby oczywiste, ale często nie uświadamiamy sobie prawdziwego znaczenia odpoczynku. Podczas snu organizm przetwarza dostarczone mu w ciągu dnia jedzenie na energię gromadząc ją na całodzienną aktywność. Nawet zdrowa dieta więc będzie bezowocna, jeśli się nie wyśpimy.

2. Oczyść organizm

Im więcej toksyn znajduje się w organizmie, tym trudniej mu prawidłowo funkcjonować i przetwarzać dostarczone składniki na energię. Jak unikać toksyn? Ich źródłem są m. in. papierosy, alkohol i zanieczyszczone powietrze. Jakkolwiek tego ostatniego trudno uniknąć, od nas zależy zdrowy sposób odżywiania się i unikanie używek.

3. Lekki posiłek wieczorem = porcja energii

Posiłki o dużej zawartości tłuszczu i białka zjedzone wieczorem mogą sprawić, że rano nie będziesz mieć energii - organizm zużyje sporą jej część w trakcie snu, aby strawić pokarm spożyty wieczorem. Żeby czuć się lekko i obudzić się w pełni sił, warto zjeść lekką kolację - najlepiej jakąś rybę lub sałatkę.

4. Napij się

Organizm jest jak samochód - „hydraulika" działa dobrze, o ile jest odpowiednio nawilżona. „Powinniśmy pić co najmniej 1,5 litra wody dziennie", mówi brytyjska dietetyk Carina Norris. „Część powinna pochodzić oczywiście - co jest polecane - z ciepłych napojów, owoców i warzyw", dodaje Norris. Niedostateczna ilość wody w organizmie prowadzi do uczucia zmęczenia i spadku możliwości fizycznych oraz intelektualnych. Jak poznać, czy pijemy dostatecznie dużo? Można to ocenić po tym, jak wygląda mocz - jego jasna barwa świadczy o tym, że pijesz odpowiednią ilość płynów.

5. Mięta odświeża i ożywia

Badania przeprowadzone na University of Northumbria w Newcastle wykazały, że żucie gumy stymuluje mózg ułatwiając zapamiętywanie. Jeśli zaś wybierzesz gumę miętową, uczucie odświeżające gwarantowane. Inne badanie - przeprowadzone przez NASA - dowiodło, że osoby, które mają okazję czuć zapach mięty, o 30% intensywniej potrafią skupić uwagę niż pozostali.

6. Pamiętaj o witaminach

Aby organizm mógł efektywnie funkcjonować i przekształcić jedzenie w energię, potrzebuje pomocy witamin - szczególnie z grupy B. Pomagają one wydobyć energię z węglowodanów, tłuszczów i protein.


7. Jony ujemne dostarczą energii

Wodospady, fontanny, morze - jeśli miałeś/aś okazję poczuć wodę z tych źródeł na swej skórze, wiesz, że zasila organizm energią. Dlaczego? Otóż płynąca woda produkuje jony ujemne, które - jak zbadali naukowcy - poprawiają mentalne funkcjonowanie i zmniejszają uczucie zmęczenia. Ponadto, badanie przeprowadzono na Columbia University w USA dowiodło, że aniony mogą pomóc w łagodzeniu objawów depresji. Nie masz dostępu do morza, ani tym bardziej do wodospadu? Zainwestuj w jonizator. Jonizatory powietrza, wytwarzają aniony tlenu pozytywnie wpływające na samopoczucie.

8. Idź na siłownię

Ćwiczenia początkowo wydają się męczące. W istocie jednak sprawiają, że organizm uwalnia endorfiny, związki, które powodują dobre samopoczucie. Ponadto, aktywność fizyczna pomaga rozprowadzić tlen w organizmie czyniąc nas bardziej uważnymi.

9. Tlenu nigdy za dużo

To, iż oddychamy od chwili narodzin, nie oznacza, że czynimy to dobrze. Większość ludzi wykorzystuje ułamek możliwości płuc, co może wpłynąć na niedostateczną ilość tlenu we krwi. Postaraj się spędzić choć pięć minut dziennie skupiając się na oddechu - bierz głębokie oddechy wypełniając powietrzem klatkę piersiową i brzuch. Najlepiej nauczysz się oddychać i relaksować uczęszczając na lekcje jogi.

10. Płatki owsiane śniadaniem doskonałym

Są najlepszym sposobem na rozpoczęcie dnia. Stopniowo uwalniają energię, co pozwala utrzymać koncentrację przez długi czas. Ponadto, zawierają błonnik, który sprawia, że długo czujemy się syci.

11. Żelazo - ważny pierwiastek

Żelazo jest niezbędne dla czerwonych komórek krwi (erytrocytów), umożliwia im transport tlenu po organizmie. Jeśli rzadko jesz ciemnozielone warzywa, chude czerwone mięso, fasolę lub soczewicę, możesz nie dostarczać odpowiedniej ilości żelaza układowi krwionośnemu. Nie zapominaj też o witaminie C - ułatwia ona absorpcję żelaza.

Joanna Papiernik / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy