Strona głównaZdrowieJak nadwaga niszczy serce

Jak nadwaga niszczy serce

Nadmiar kilogramów i tkanka tłuszczowa zagrażają zdrowiu serca, mówią uczeni z Karolinska Institutet w Sztokholmie i Cambridge University.
Jak nadwaga niszczy serce [fot. Michal Jarmoluk z Pixabay]
i ponadmiarowa ilość mogą zwiększyć ryzyko chorób układu krążenia. Ustalono, że kiedy wskaźnik masy ciała (body mass index, ) i tkanka tłuszczowa są nadmierne, wyższe jest ryzyko koarktacji aorty, zaburzenia, które cechuje się zwężeniem zastawki aortalnej kontrolujcej przepływ krwi z serca do reszty ciała.

W ramach badań uczeni przeanalizowali dane niemal 370 tysięcy osób w wieku 40-69 lat. Szczególnie wzięto pod uwagę kilkadziesiąt wariantów genetycznych związanych z BMI i tkanką tłuszczową, które pozwalają na oszacowanie ryzyka kilkunastu chorób sercowo-naczyniowych.

Okazało się, że osoby z genami sprzyjającymi nadwadze i zwiększonemu gromadzeniu tłuszczu są znacznie bardziej narażone na zwężenie aorty oraz różne inne choroby sercowo-naczyniowe. Ustalono, że posiadanie wariantów genetycznych związanych z nadmiernym BMI oznacza zwiększenie ryzyka: zwężenia zastawki aortalnej, niewydolności serca, zakrzepicy żył głębokich, nadciśnienia, choroby tętnic obwodowych, choroby wieńcowej, i zatoru płucnego. W przypadku ludzi z genami mającymi związek z kumulowaniem się tkanki tłuszczowej, wyzsze zagrożenie szczególnie dotyczyło: zwężenia zastawki aortalnej, niedokrwiennego, przemijającego ataku niedokrwiennego, migotania przedsionków, choroby tętnic serca, zakrzepicy żył głębokich nadciśnienia i .

Jak wskazują autorzy, ich odkrycia nie oznaczają, że winę za większe zagrożenie chorobami można zrzucić na geny. Jakkolwiek mają wpływ na rozwój choroby, styl życia pozwala to prawdopodobieństwo istotnie zmniejszyć. Właściwie dieta i poziom aktywności fizycznej wykazują najistotniejsze oddziaływanie na naszą wagę i ilość tkanki tłuszczowej.

O badaniach napisano w magazynie European Heart Journal:

Przeczytaj także


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć