Strona głównaZdrowieJak muzyka wpływa na tętno

Jak muzyka wpływa na tętno

Muzyka wpływa na tętno, chociaż dany utwór inaczej oddziałuje na serca różnych ludzi.
Jak muzyka wpływa na tętno [fot. Steve Buissinne from Pixabay]
Okazuje się, że muzyka wywołuje różnorakie skutki dla pracy serca. Odkrycie pomoże w opracowaniu spersonalizowanych ‘recept muzycznych' na określone dolegliwości lub może usprawnić zdolność ludzi do zachowania czujności czy relaksowania się.

Już wcześniej wykazano oddziaływanie na fizjologiczne reakcje, które oznaczały zmiany w poziomie tętna. Ponadto po wysłuchaniu różnych nagrań u badanych modyfikacji ulegał nastrój: stawali się smuti, szczęśliwi, uspokojeni lub podekscytowani.

W nowych niewielkich testach zastosowano precyzyjne podejście. Troje pacjentów z łagodną niewydolnością serca wymagającą rozrusznika serca zostało zaproszonych na koncert fortepianowy na żywo. Ponieważ wszyscy nosili rozrusznik, ich tętno mogło być utrzymywane na stałym poziomie w czasie występu. Autorzy mierzyli aktywność elektryczną serca bezpośrednio z elektrod przed i po utworach, w których zmienione było tempo, głośność czy rytm.

W szczególności zbadano czas potrzebny sercu do regeneracji po skurczu przedsionków. „ wpływa na czas regeneracji, więc utrzymując tę stałą, możemy ocenić zmiany elektryczne w sercu na podstawie reakcji emocjonalnej na muzykę", wyjaśnia prof. Elaine Chew z francuskiego Centre national de la recherche scientifique.

Interesujący jest czas regeneracji serca, ponieważ jest ma związek ze stabilnością elektryczną tego organu i podatnością na niebezpieczne zaburzenia rytmu. U niektórych osób stres może wywołać zagrażające życiu zaburzenia rytmu serca. Dzięki muzyce daje się zbadać, w sposób mniej ryzykowny, jak (lub łagodne napięcie wywołane utworami) zmienia ten okres ‘rekonwalescencji', wyjaśniają eksperci.

Odkryto, że zmiana czasu regeneracji serca była znacząco odmienna u różnych osób w tych samych momentach podczas słuchania muzyki. Mógł on być skrócony nawet o 5 milisekund, co wskazuje na zwiększony stres lub pobudzenie. Mógł też wydłużyć się o 5 milisekund, co oznacza zaś głębszy relaks.

„Nawet jeśli dwie osoby miały statystycznie istotne zmiany w ramach tego bodźca muzycznego, ich reakcje mogły iść w przeciwnych kierunkach. Dla jednej osoby przejście muzyczne jest relaksujące, u innej wywołuje stres," komentuje dr Chew. Przykładowo, człowiek, który nie spodziewa się przejścia z cichej na głośną muzykę, może odczuć to jako stresujące, co skutkuje skróceniem czasu regeneracji serca. Inny może doświadczać tego odmiennie i doznawać wydłużenia okresu regeneracji.

Dzięki rozumieniu, jak serce człowieka reaguje na muzyczne zmiany, planujemy zaprojektować dostosowane do indywidualnych potrzeb bodźce muzyczne, które wywołają pożądaną reakcję. Może to mieć na celu lub zmniejszenie ryzyka zaburzeń rytmu serca, zapowiadają badacze.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Aktywni 50+
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy