Strona głównaZdrowieJak menopauza oddziałuje na mózg

Jak menopauza oddziałuje na mózg

Kobiety po menopauzie mogą cechować się wyższą ilością biomarkera mózgu o nazwie hiperintensywność istoty białej niż panie przed klimakterium lub mężczyźni w tym samym wieku.
Jak menopauza oddziałuje na mózg [fot. Silvia from Pixabay]
Hiperintensywność istoty białej to niewielkie zmiany widoczne na skanach mózgu, które stają się częstsze z wiekiem lub przy niekontrolowanym . Wspomniane biomarkery zostały powiązane ze zwiększonym ryzykiem udaru mózgu, choroby Alzheimera i osłabienia funkcji poznawczych.

- Nadintensywność istoty białej nasila się wraz ze starzeniem się mózgu i jakkolwiek ich rozwój nie oznacza, że u danej osoby wystąpi lub , większe ilości mogą nasilać to zagrożenie - mówi dr Monique M.B. Breteler z Niemieckiego Centrum Chorób Neurodegeneracyjnych w Bonn. - Sprawdziliśmy, jaką rolę może odgrywać na ilości tych biomarkerów mózgu. Wyniki sugerują, że hiperintensywność istoty białej inaczej rozwija się u mężczyzn i kobiet. U pań może to określać menopauza lub czynniki, które wskazują, kiedy zaczyna się klimakterium - dodaje.

Niemal 3,5 tys. pań poddano skanowaniu MRI mózgu. Średnia całkowita objętość hiperintensywności istoty białej mózgu wynosiła 0,5 mililitrów. Po uwzględnieniu wieku i naczyniowych czynników ryzyka, takich jak nadciśnienie i cukrzyca, okazało się, że kobiety po menopauzie miały więcej tych biomarkerów mózgowych w porównaniu z mężczyznami w podobnym wieku. Biorąc pod uwagę grupę osób po 45 roku życia, kobiety po menopauzie miały średnią całkowitą objętość hiperintensywności istoty białej na poziomie 0,94 ml w porównaniu do 0,72 ml dla mężczyzn. Jak ustalono też, zwiększenie biomarkerów w mózgu przyspieszało wraz z wiekiem i tempo tego było szybsze u kobiet niż u mężczyzn.

Kobiety przed menopauzą i mężczyźni w podobnym wieku nie odznaczali się różnicami w poziomie hiperintensywności istoty białej.
Wreszcie, ustalono, że panie w wieku pomenopauzalnym miały więcej tych biomarkerów niż kobiety w podobnym wieku, ale przed menopauzą. W przedziale wiekowym 45 - 59 lat uczestniczki po menopauzie cechowały się średnią całkowitą objętość hiperintensywności istoty białej na poziomie 0,51 ml, a pozostałe panie - 0,33 ml.

- Wiadomo, że nadciśnienie wpływa na małe naczynia krwionośne w mózgu i może prowadzić do wzrostu hiperintensywności istoty białej. Teraz jasne jest, że nie trzeba dokładniej sprawdzić, w jaki sposób menopauza może być powiązana ze zdrowiem naczyń mózgowych (...) - mówi dr Breteler.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Menopauza - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Menopauza - inaczej przekwitanie - nie jest chorobą, ale naturalnym procesem zachodzącym w kobiecym organizmie. Niestety, zmiany które wówczas zachodzą, zwiększają ryzyko wystąpienia wielu chorób. czytaj dalej »


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Umierać po ludzku
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy