Strona głównaZdrowieJak masa mięśniowa wpływa na ryzyko przedwczesnej śmierci

Jak masa mięśniowa wpływa na ryzyko przedwczesnej śmierci

Z badań wynika, że masa mięśniowa może być wskaźnikiem tego, jak długo ludzie w wieku powyżej 65 lat będą jeszcze żyli.
Jak masa mięśniowa wpływa na ryzyko przedwczesnej śmierci [fot. engin akyurt z Pixabay]
Uczeni z Uniwersytetu São Paulo odkryli, że masa mięśni rąk i nóg pozwala przewidzieć, jak długo będą żyć ludzie liczący sobie ponad 65 lat.

Do badań zaproszono ponad osiemset starszych osób. Za pomocą absorpcjometrii promieniowania rentgenowskiego o podwójnej energii przeanalizowano skład ciała uczestników. Zbadano też gęstość kości i pobrano próbki krwi, Ponadto uczestnicy wypełniali kwestionariusze uwzględniające dietę, poziom spożycia napojów alkoholowych, palenie papierosów, aktywność fizyczną i obecność chorób przewlekłych (m. in. cukrzycy) oraz i poziom tłuszczu.

Oceniono skład ciała szczególnie biorąc pod uwagę masę mięśni rąk i nóg, a także ilość tłuszczu podskórnego i tłuszczu trzewnego. Jak się okazało, kluczowym czynnikiem pozwalającym ocenić ryzyko przedwczesnej śmierci był poziom beztłuszczowej .

Ustalono, że im mniej masy mięśni mieli uczestnicy, tym wyższe było prawdopodobieństwo wcześniejszej śmierci. Eksperci wskazują, że spadek masy mięśniowej - sarkopenia - jest powszechny u seniorów. Dolegliwość jest niebezpieczna, ponieważ skutkuje osłabieniem sprawności fizycznej. W połączeniu z osteoporozą może zwiększać podatność osób starszych, na obrażenia fizyczne, i . One z kolei często prowadzą do niepełnosprawności, a nawet stanowią jedną z najczęstszych przyczyn śmierci w wyniku wypadku wśród osób po 65 roku życia.

Na temat badań napisano w Journal of Bone and Mineral Research:

Przeczytaj także


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy