Strona głównaZdrowieJak łagodzić objawy menopauzy?

Jak łagodzić objawy menopauzy?

Ostatnia miesiączka u kobiet występuje zwykle ok. 51 roku życia. Szacuje się, że w Polsce, co rok w klimakterium wchodzi 150-200 tys. kobiet. Na uderzenia gorąca cierpi aż 75% z nich.
Nieprzyjemne objawy menopauzy mogą występować nawet do 10 lat po ustaniu miesiączkowania. Uderzenia gorąca to jedne z najbardziej uciążliwych dolegliwości tego okresu. Z ich powodu cierpi aż 75 % kobiet. Pojawiają się nagle. Zarówno w dzień, jak i w nocy.

Nie warto się męczyć Można, a wręcz należy łagodzić nieprzyjemne objawy menopauzy. Sam proces przekwitania jest jak najbardziej naturalny, ale przy obecnym stanie wiedzy medycznej można, a nawet należy dbać o podniesienie jakości życia. Stosowane terapie mają na celu również profilaktykę chorób jesieni życia.

Współczesna medycyna rozumie potrzeby kobiet. Znalazła też sposoby na menopauzę. Na to, by ten czas nie był tak trudny i by kobieta nie musiała rezygnować z dotychczasowego trybu życia. Jedną z propozycji wybieranych przez lekarzy jest terapia hormonalna.

Terapia hormonalna - rozwiązanie dla wszystkich kobiet?

Terapia hormonalna polega na uzupełnianiu niedoboru naturalnych hormonów kobiecych, których jajniki nie produkują już w wystarczającej ilości. Terapia hormonalna zmniejsza objawy wypadowe oraz korzystnie wpływa na ośrodkowy układ nerwowy, układ moczowy, skórę i śluzówkę.

Mimo niewątpliwych zalet wynikających z stosowania terapii hormonalnej w okresie menopauzy istnieje grupa kobiet, która ze względu na przeciwwskazania medyczne nie powinna jej stosować.

Część pań ze względu na osobiste przekonania nie chce się zdecydować na HTZ. We wszystkich tych przypadkach pomocną może okazać się fitoterapia. Jest to uznana gałąź medycyny oparta na lekach roślinnych o udokumentowanych naukowo właściwościach leczniczych.
Fitoterapia jest dobrym rozwiązaniem dla współczesnej kobiety. Na aptecznych półkach nie brakuje roślinnych preparatów łagodzących objawy menopauzy. Każda z pań stoi tylko przed wyborem, po który preparat sięgnąć. Niektóre z nich zawierają hormony, których brakuje organizmowi, jak np. soja czy czerwona koniczyna.

Soja, koniczyna - czyli fitoestrogeny

Fitoestrogeny to estrogeny pochodzenia roślinnego, które łączą się receptorami estrogenowymi i mogą tym samym pełnić funkcje podobne do naturalnie wydzielanych przez organizm kobiety estrogenów. Wykazują jednak wielokrotnie słabsze działanie. Ponieważ ilość estrogenów powstających w organizmie kobiety zaczyna się zmniejszać ok. 35 roku życia, lekarze sugerują, by nie czekać z rozpoczęciem fitoestrogenowej kuracji. Przeprowadza się ją tylko po konsultacji z ginekologiem, bo roślinne tabletki też można przedawkować (pojawiają się nudności, bóle głowy, plamienia z dróg rodnych). Efekty kuracji fitoestrogenowej widoczne są zwykle po 2-3 miesiącach. Choć fitoestrogeny działają słabiej niż hormony stosowane w ramach terapii hormonalnej, nie wszystkie kobiety mogą je zażywać. Związki roślinne o działaniu podobnym do estrogenów zawarte np. w soi, czy koniczynie łąkowej nie są zalecane po przebytym raku piersi czy trzonu macicy. Niektóre badania wskazują też na bardzo słabe działanie fitoestrogenów.

Cimicifuga racemosa - roślina łagodząca objawy wypadowe bez hormonów?

© emer - Fotolia.comŚwiatowa Organizacja zdrowia oraz Europejskie Naukowe Stowarzyszenie Fitoterapii (ESCOP - European Scientific Cooperative on Phytotherapy) potwierdziły skuteczność i bezpieczeństwo stosowania wyciągu z Cimicifuga racemosa w celu zmniejszania objawów towarzyszących menopauzie.

Cimicifuga racemosa jest znaną od stuleci rośliną leczniczą. W języku niemieckim nazywana jest "korzeniem kobiet". Ojczyzną rośliny jest Kanada i USA, obecnie występuje również w Europie i Azji Północnej. Surowcem farmaceutycznym jest wysuszone i pocięte kłącze zbierane w okresie dojrzałości owoców zawierające substancje aktywne. Substancje aktywne zawarte w wyciągu z C.racemosae to nie fitoestrogeny, lecz substancje działające na ośrodkowy układ nerwowy i jego część odpowiedzialną za termoregulację.

Badania nad Cimicifuga racemosa wykazują, że zawarte w niej składniki aktywne łączą się z receptorami estrogenowymi w kościach i układzie sercowo-naczyniowym, ale nie powodują zmian związanych z aktywowaniem receptorów estrogenowch w błonie śluzowej macicy i piersiach. Nie wpływa na zwiększenie gęstości mamograficznej piersi - co jest istotne dla diagnostyki w kierunku zmian nowotworowych.
Warto pamiętać, że efekty działania preparatów roślinnych widoczne są po ok. 2- 4 tygodniach stosowania. Wyniki badań z udziałem kobiet cierpiących z powodu częstych uderzeń gorąca potwierdziły, że przyjmowanie ekstraktu z Cimicifuga racemosa przez 4 tygodnie zmniejsza częstotliwość ich występowania o połowę, działa korzystanie na inne objawy menopauzy. Panie potwierdzały zmniejszenie nadmiernego pocenia się, łagodzenie trudności z zasypianiem, stanów nerwowości i niepokoju oraz dokuczliwej huśtawki nastrojów.

W przypadku stosowania cimicifugi nie musimy się obawiać przeciwwskazań, które są tak liczne przy terapii hormonalnej.


Przeczytaj także


Menopauza - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Menopauza - inaczej przekwitanie - nie jest chorobą, ale naturalnym procesem zachodzącym w kobiecym organizmie. Niestety, zmiany które wówczas zachodzą, zwiększają ryzyko wystąpienia wielu chorób. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • eGospodarka.pl
  • Aktywni 50+
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy