Strona głównaZdrowieJak kwasy omega-3 chronią oczy

Jak kwasy omega-3 chronią oczy

Pamiętaj o dołączaniu produktów z kwasami omega-3 do diety. Dzięki nim ochronisz swój wzrok.
Jak kwasy omega-3 chronią oczy [Fot. airborne77 - Fotolia.com] Omega-3 stanowią rodzaj niezbędnych kwasów tłuszczowych, których dobroczynne działanie dla naszego organizmu przebadano w ostatnich latach. Teraz ustalono, że omega-3 mogą odgrywać ważną rolę dla zdrowia oczu, chroniąc siatkówkę przed degeneracją.

Pracownicy Johns Hopkins School of Medicine przeprowadzili trwające rok badanie z udziałem niemal 2,5 tys. uczestników w wieku 65-84 lata. Uczeni zebrali informacje na temat rodzaju stosowanej przez badanych diety, w tym szczególnie wzięli pod uwagę ilość w jadłospisie i owoców morza. Następnie u uczestników sprawdzono poziom rozwoju związanego z wiekiem zwyrodnienia plamki żółtej (), choroby, która dotyczy centralnej części siatkówki, zwanej plamką. Okazało się, że u kilkuset badanych zdiagnozowano wczesny, średni lub zaawansowany poziom rozwoju choroby. U tych chorych rozpoznano nieprawidłowy wzrost naczyń krwionośnych i i zanik plamki, co może powodować utratę wzroku lub jego poważne osłabienie.

Jakkolwiek większość uczestników jadła średnio przynajmniej jedną porcję ryb lub skorupiaków tygodniowo, ci, którzy mieli zwyrodnienie plamki na zaawansowanym poziomie, z rzadka sięgali po te produkty. Badanie potwierdza wyniki wcześniejszych testów - jedzenie bogate w omega-3 może chronić przed zaawansowaną postacią AMD, mówią autorzy badań.

Z dotychczasowych testów wynika, że , , pozwalają na zachowanie młodego wyglądu skóry, , , etc.

Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Umierać po ludzku
  • Aktywni 50+
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy

  X   Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.   X