Strona głównaZdrowieJak kontrolować swoją dietę

Jak kontrolować swoją dietę

"Consuetudo est altera natura" („przyzwyczajenie jest drugą naturą") mawiali starożytni. Nawyki mają ogromną siłę oddziaływania na codzienne życie. Z jednej strony ułatwiają dopasowanie się do znanych z doświadczenia i powtarzających się od lat rutynowych zadań porządkując życie, z drugiej czynią trudniejszym angażowanie się w nowości. Warto więc wykorzystać ten mechanizm na swoją korzyść i konstruować przyzwyczajenia, które pomogą stosować zdrową dietę.
Jak kontrolować swoją dietę Każdy, kto stara się utrzymać odpowiednią wagę, choć raz przeprowadził „badania", które miały prowadzić do wyboru najlepszej diety, podjął wyzwanie regularnej aktywności fizycznej i starał się opracować plan odchudzania lub nie przybierania na wadze. Taki plan jest niezbędny, ponieważ dbanie o sylwetkę, to niekończący się proces wymagający określonych ustaleń, od których odstępstwa są niepożądane. Poniżej zatem kilka elementów skutecznej strategii walki z nadwagą.
  • Skup się na swoim menu. Warto szukać pozytywnych aspektów konstruowanego dla siebie zdrowego sposobu odżywiania się. Zbilansowana dieta nie oznacza przecież niesmacznych posiłków, choć wymaga eliminacji lub znacznego ograniczenia niektórych lubianych, acz niezdrowych dań lub deserów. Nie one powinny być jednak w centrum uwagi. Warto skupić się na tym, co jest „dozwolone" i smaczne.
  • Planuj z wyprzedzeniem. Bez tego łatwo się przejadać, albo sięgać po niezdrowe przekąski. Stworzenie menu pomoże zaopatrywać lodówkę w dobre produkty i zmniejszy chęć na zakazane przez dietetyków dania - ma się świadomość, co będzie na kolejny obiad i kolację i nie szuka się dodatkowego „małego co nieco".
  • Zawsze jedz śniadanie. Okazuje się, że poranny posiłek związany jest z lepszą kontrolą swojej wagi. Dzieje się tak po pierwsze dlatego, że ludzie, którzy jedzą śniadanie, to zwykle osoby prowadzące zdrowy styl życia. Poza tym badania wykazały, że osoby jedzące obfite śniadania, rzadziej się przejadają w ciągu dnia.
  • Unikaj kofeiny - zwiększa apetyt.
  • Rób zakupy, gdy jesteś w dobrym nastroju. Tzw. chandra, zniechęcenie, poczucie osamotnienia wpływają na to, co się kupuje. Osoby w depresyjnym nastroju częściej sięgają po niezdrowe produkty w jedzeniu szukając pocieszenia. Posiłki stanowią dla nich element ucieczki od problemów.
  • Pij alkohol tylko okazyjnie. Podobnie jak kofeina trunki wzmagają apetyt. W czasie raczenia się drinkami narasta chęć na sięgnięcie po przekąski - zwykle te niezdrowe - słone, tłuste, powszechnie dołączane w barach do serwowanego piwa lub innych napitków.
  • Jedz w regularnych odstępach (np. co cztery godziny). Rezygnacja z zaplanowanego posiłku nierzadko skutkuje nadmiernym objadaniem się w trakcie następnego. Przekąski są dozwolone, ale powinny to być takie produkty, jak owoce, gotowana kukurydza czy inne warzywa.
  • Pamiętaj o jedzeniu białka. Jajka na twardo, tuńczyk lub odtłuszczony ser świetnie „wypełniają" pusty żołądek i dostarczają jednocześnie dużo energii.
  • Jeśli musisz zjeść w lokalu, który serwuje fast-food, zamów sałatkę, wegetariańskiego burgera lub inne niskokaloryczne danie.
  • Sposób na oszukanie głodu. Jeśli chce ci się jeść, a do posiłku zostało jeszcze trochę czasu, napij się trochę wody lub pożyj gumę bez cukru.
  • Staraj się ograniczyć do jednej porcji przy określonym posiłku. Jeśli odczuwasz znaczny głód, „zarezerwuj" sobie danie, które możesz jeść niemal bez ograniczeń, np. sałatkę z ogórków przyprawioną octem ryżowym.

Przeczytaj także


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • EWST.pl
  • eGospodarka.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy