Strona głównaZdrowieJak kawa wpływa na serce? Chroni je!

Jak kawa wpływa na serce? Chroni je!

Nawet jeśli dość często sięgasz po kawę, tj. wypijasz cztery do pięciu jej filiżanek dziennie, nie musisz martwić się o zdrowie: wręcz przeciwnie - dzięki temu możesz poprawić stan swojego serca.
Jak kawa wpływa na serce? Chroni je! [Fot. dimakp - Fotolia.com] i czekolada, dwa powszechnie lubiane produkty, pomagają się obudzić i utrzymać koncentrację na wysokim poziomie, ale mogą być też pomocne dla zachowania zdrowia układu sercowo-naczyniowego.

Eksperci mówią, że korzyści są zauważalne przy piciu czterech do pięciu filiżanek kawy dziennie, nawet jej wersji bezkofeinowej. Monitorowanie stanu zdrowia przez dekadę do niemal dwóch dekad (w zależności od badań) dowiodło, że regularne sięganie po takie ilości kawy zmniejsza śmiertelność z powodów sercowo-naczyniowych.

Testy z udziałem ponad 10 tysiecy ludzi wykazały, że ci, którzy piją kawę, w dłuższej perspektywie odznaczają się osłabieniem , i nie mają wyższego ciśnienia niż ci, którzy nie piją tego napoju. Inne badania wykazały, że kawosze mają lepszy nastrój i lepiej wypoczywają niż ci, którzy unikają kawy.

Wszystko to najprawdopodobniej dlatego, że w kawa jest bogata w - są one ważnymi sprzmierzeńcami w walce ze , który ma związek z chorobami sercowo-naczyniowymi (np. ).

To nie wszystkie korzyści prozdrowotne z kawy. Dotychczasowe analizy dowiodły, że regularne picie kawy oznacza niższe ryzyko , pewnych form nowotworów i chorób wątroby, a także osłabienie poziomu stanów zapalnych w organizmie.

Profity z picia kawy przedstawiono podczas XXIX Dni Kardiologicznych w Turynie o tematyce „Advances in Cardiac Arrhythmias and Great Innovations in Cardiology".

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Miażdżyca - cholesterol - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Miażdżyca naczyń to przewlekła choroba prowadząca do stwardnienia tętnic. Na pojawienie się miażdżycy wpływają różne czynniki, powodowana jest nieodpowiednim sposobem odżywiania się, paleniem papierosów, otyłością, brakiem aktywności fizycznej, stresem. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • EWST.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy