Strona głównaZdrowieJak kawa wpływa na jelita

Jak kawa wpływa na jelita

Niewielu ludzi trzeba zachęcać do picia kawy, jest to najpopularniejszy napój na świecie. Dotychczas wykazano wiele różnych korzyści, jakie płyną z niego dla organizmu ze względu na bogactwo naturalnych przeciwutleniaczy. Do już dość długiej listy można teraz dopisać dobroczynne oddziaływanie na jelita.
Jak kawa wpływa na jelita [Fot. tiero - Fotolia.com]
pomaga zachować zdrowe serce (jeśli nie jest pita w nadmiarze), obniża ryzyko różnych form raka, spowalnia proces , poprawia , etc. Okazuje się, że może być również pomocna w dbaniu o zachowanie dobrego funkcjonowania jelit.

Według uczonych z University of Texas Medical Branch w Galveston, picie kawy może zmieniać i poprawiać zdolność jelit do kurczenia się, co istotnie wpływa na sprawność procesów metabolicznych. Co ciekawe, odkryto, że takie efekty wywołuje zarówno kawa z kofeiną, jak i jej wersja bez tej substancji.

Autorzy dodali do kawy różne bakterie pochodzące z jelit ssaków, a także podali napój (o odmiennych poziomach stężenia) myszom. Okazało się, że picie tego napoju zmieniło u gryzoni sposób pracy mięśni gładkich w jelitach i okrężnicy, poprawiając zdolność jelit do kurczenia się. To nie wszystko, ilość bakterii obecnych w odchodach myszy była znacznie zmniejszona w porównaniu do stanu wcześniejszego. Zmniejszoną liczbę (niekorzystnych) bakterii zaobserwowano w badaniach in vitro.

Te eksperymenty potwierdzają uzyskane wcześniej wyniki, zgodnie z którymi kawa pomaga pozbyć się . Usprawniając ruchy jelit, wspiera proces trawienia, mówią badacze.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Kobiety.net.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy