Strona głównaZdrowieJak kawa pomaga schudnąć

Jak kawa pomaga schudnąć

Regularne picie kawy może pomóc w zachowaniu odpowiedniej wagi, wynika z nowych brytyjskich badań.
Jak kawa pomaga schudnąć [© HLPhoto - Fotolia.com]
Jak ustalili pracownicy University of Nottingham, kawa oddziałuje na tzw. brązowy tłuszcz, który w procesie termogenezy pomaga zamieniać kalorie na energię i powstrzymuje gromadzenie się trudnej do spalenia białej tkanki tłuszczowej.

Nowe badania pokazują, że może stymolować funkcje brązowego tłuszczu, czyli intensyfikować spalanie kalorii, co zapobiega otyłości i związanych z nią chorób, takich jak , , etc.

Jeszcze do niedawna sądzono, że nie jest obecny w organizmie dorosłego człowieka, odkryto go relatywnie niedawno. To tkanka, która wytwarza ciepło spalając cukier i tłuszcz, zwykle w odpowiedzi na zimno o konieczność dogrzania ciała. Eksperci postanowili sprawdzić, czy aktywacja brązowego tłuszczu może nastąpić pod wpływem również innych czynników. Okazało się, że kofeina daje taki efekt - jest bodźcem do działania dla brązowej tkanki tłuszczowej. Ustalono, że kawa stymuluje wspomnianą tkankę, teraz badacze zamierzają sprawdzić, czy tak samo skuteczne w tym zakresie będą suplementy z kofeiną.

Jak przypominają uczeni, dobra dla diety jest kawa bez kalorycznych dodatków. Jeśli będziemy pili ją po wiedeńsku czy po irlandzku, to dostarczymy sobie nadmiarowych kalorii i efekt wspomagający odchudzanie zostanie zaprzepaszczony.

Jak wynika z danych Światowej Organizacji Zdrowia (World Health Organization) za rok 2016, na całym świecie 1,9 miliarda ludzi ma nadwagę, a spośród nich 650 milionów jest otyłych. Najpowszechniejszym sposobem oceny wagi jest wskaźnik masy ciała (Body Mass Index, ) Jeśli jest poniżej 18,5 oznacza niedowagę. Gdy mieści się w przedziale 18,5 i 24,9 wskazuje prawidłową masę ciała. Kiedy wynosi powyżej 24,9 oznacza nadwagę, a powyżej 30 - .

O badaniach napisano w magazynie Scientific Reports.

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • eGospodarka.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy