Strona głównaZdrowieJak kawa chroni serce - nowe badania

Jak kawa chroni serce - nowe badania

Według niemieckich uczonych, warto polecać wypijanie czterech kawy dziennie, szczególnie seniorom. Dzięki temu będą mieli silniejsze serca.
Jak kawa chroni serce - nowe badania [Fot. winston - Fotolia.com]
Biolodzy molekularni z Uniwersytetu w Düsseldorfie zbadali wpływ kawy na myszy laboratoryjne i ludzkie tkanki, i odkryli, że napój ten może poprawić działania komórek w naczyniach krwionośnych. Dzięki kawie określone białka w komórkach ludzi starszych działają tak, jak te znacznie młodsze.

Naukowcy podawali myszom równowartość czterech filiżanek dziennie przez 10 dni przed wywoływaniem zawałów serca u gryzoni. Komórki myszy, które otrzymały , wróciły do większej sprawności po uszkodzeniu w wyniku niż komórki u zwierząt, które nie otrzymywały kofeiny.

Okazało się, że kawa z pomaga przenieść białko o nazwie p27 do mitochondriów, organelli wytwarzających energię w komórkach. Zwiększenie p27 w mitochondriach więc pomogło przywrócić komórkom serca ich funkcje po uszkodzeniu.

Badania przeprowadzone w ostatnich latach wskazują, że kawa ma wiele prozdrowotnych właściwości i pomaga nie tylko zachować układ sercowo-naczyniowy w dobrym stanie. Regularne picie tego napoju zmniejsza ryzyko chorób wątroby, obniża prawdopodobieństwo rozwoju określonych rodzajów raka, ma zwiazek z opóźnieniem wystąpienia i Alzheimera oraz zmniejszonym ryzykiem .

Jeśli chodzi o statystyki wpływu kawy na serce, obliczono, że osoby serwujace sobie trzy lub cztery jej filiżanki dziennie, mogą być o 19 proc. mniej narażone na śmierć z powodu chorób sercowo-naczyniowych.

Jak wskazują eksperci, rekomendowana ilość kawy nie powinna mieć żadnego negatywnego wpływu na organizm. Ostrzegają jednak, że jej nadmiar może wywoływać przyspieszone bicie serca i inne problemy zdrowotne. Bezpieczna dawka wynosi do sześciu filiżanek dziennie.

O wynikach badań można przeczytać w czasopiśmie PLOS Biology.

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Umierać po ludzku
  • Hospicja.pl
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy