Strona głównaZdrowieJak jedzenie orzechów pomaga kontrolować cukrzycę

Jak jedzenie orzechów pomaga kontrolować cukrzycę

Jeśli codziennie jesz orzechy, możesz znacznie poprawić kontrolę glikemii i poziom lipidów we krwi.
Jak jedzenie orzechów pomaga kontrolować cukrzycę [Fot. nadianb - Fotolia.com]
Diabetycy powinni regularnie serwować sobie , dzięki temu łatwiej im będzie kontrolować poziom cukru we krwi, mówią uczeni z Uniwersytetu w Toronto.

W trzymiesięcznych badaniach wzięło udział 117 pacjentów z w średnim wieku 62 lat. Wszyscy zażywali leki doustne w celu kontroli choroby.

Uczestników losowo podzielono na trzy grupy, z których pierwsza dodawała do swojej 75 gramów różnych orzechów, druga 38 gramów orzechów i pół porcji babeczek pszennych, a ostatnia jedynie porcję babeczek. Każdy z tych dodatków zawierał 475 kcal. i był częścią diety o wartości 2 tys kcal.

Wpływ diety na glikemię w cukrzycy insulinoniezależnej oceniono za pomocą wskaźnika HbA1c (hemoglobiny glikowanej), jak również określone wskaźniki zdrowia układu sercowo-naczyniowego.

Okazało się, że zastąpienie węglowodanów orzechami poprawia glikemię i ilość lipidów. Najważniejsze jest to, że badanie wykazało niewielką, ale istotną poprawę w kontroli poziomu glukozy we krwi, pomimo większego spożycia tłuszczów, oraz poprawę czynników ryzyka rozwoju , mówią autorzy badań.

Według danych WHO na całym świecie na cukrzycę choruje 422 miliony ludzi. Corocznie umiera z jej powodu 1,6 mln osób. Cukrzyca jest przewlekłą chorobą metaboliczną charakteryzującą się podwyższonym poziomem glukozy we krwi, co z czasem prowadzi do poważnego uszkodzenia serca, naczyń krwionośnych, oczu, nerek i nerwów. Najczęstsza jest cukrzyca typu 2, która rozwija się, gdy organizm staje się oporny na insulinę lub nie wytwarza wystarczającej ilości tego hormonu.

O badaniach napisano w magazynie Diabetologia.

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Umierać po ludzku
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy