Strona głównaZdrowieJak herbata wpływa na mózg

Jak herbata wpływa na mózg

Kiedy przebadano zdrowe osoby starsze, odkryto, że częstotliwość picia herbaty miała wpływ zarówno na funkcje, jak i strukturę mózgu.
Jak herbata wpływa na mózg [fot. Terri Cnudde from Pixabay]
Zaobserwowano, że w wyniku picia , nastąpiły zmiany w strukturze mózgu, które miały przełożenie na aspekty funkcjonalne tego narządu.
Herbata była popularnym napojem od czasów starożytnych, a zapisy dotyczące jej picia sięgają czasów dynastii Shen Nong (około 2700 p. n. e.) w Chinach - mówi dr Junhua Li. Herbatę spożywa się na różne sposoby, jej parzona wersja i oraz produkty z jej zawartością są niezwykle rozpowszechnione w Azji, zwłaszcza w Chinach i Japonii.
Jakkolwiek poszczególne składniki herbaty były powiązane z zachowaniem zdolności poznawczych i zapobieganiem pogorszeniu funkcji poznawczych, badanie nie potwierdzało efektywności pojedynczego, podawanego osobno składnika.

Kombinacja składników pochodzących bezpośrednio z parzonej herbaty, a nie jej ekstraktów wydawała się dawać lepsze skutki. Przegląd wpływu tego napoju na zapobieganie chorobie Alzheimera wykazał, że jej neuroprotekcyjna rola była widoczna w ośmiu z dziewięciu badań.

Nowe testy dostarczyły przekonujących dowodów na to, że picie herbaty pozytywnie wpływa na strukturę mózgu i usprawnienie organizacji jego sieci połączeń.

, w tym choroba , to chorobowy proces pogorszenia funkcji poznawczych wykraczający poza to, czego można by oczekiwać po normalnym starzeniu się, piszą eksperci Światowej Organizacji Zdrowia. Choroba zaburza pamięć, myślenie, orientację, rozumienie, obliczenia, zdolność uczenia się, język i ocenę. Upośledzeniu zdolności poznawczych często towarzyszy, a czasami je poprzedza: pogorszenie kontroli emocjonalnej, interakcji z luźmi lub motywacji. Na całym świecie na demencję choruje 50 milionów ludzi.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Choroba Alzheimera - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Hospicja.pl
  • Aktywni 50+
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy