Strona głównaZdrowieJak geny wpływają na wagę - odchudzanie może być trudne z powodu określonego DNA

Jak geny wpływają na wagę - odchudzanie może być trudne z powodu określonego DNA

Niektórzy przez długie miesiące starają się zmniejszyć swoją wagę, stosując restrykcyjną dietę i intensywnie ćwicząc, inni mogą sobie dietetycznie „folgować", a i tak pozostają szczupli. Jakkolwiek masa naszego ciała jest w dużej mierze zależna od naszego stylu życia, genetyka stanowi tu istotny czynnik.
Jak geny wpływają na wagę - odchudzanie może być trudne z powodu określonego DNA [Fot. nobeastsofierce - Fotolia.com]
Uczeni z University of Cambridge odkryli, że określone DNA przekłada się na łatwość lub trudność i poziom skuteczności .

Według autorów badań, streotypy dotyczące nadwagi ciągle są silne i wielu ludzi sądzi, że to głównie kwestia braku silnej woli czy wiedzy na temat zdrowego odżywiania się. Sytuacja jest jednak znacznie bardziej skomplikowana, wyjaśniają eksperci. Geny mają istotne znaczenie dla budowy naszego ciała i szybkości oraz efektywności procesów metabolicznych, jakie w nim zachodzą.

Mamy o wiele mniej kontroli nad naszą wagą niż mogłoby się wydawać. Badania pokazują, że osoby najszczuplejsze i najcięższe cechują się genetycznymi dyspozycjami w znacznym stopniu oddziałującymi na ich wagę.

Wcześniejsze testy koncentrowały się na osobach z i - analizowano u nich obecność genów, które mogą mieć związek z problemami z wagą. Teraz jednak postanowiono przeanalizować DNA pod kątem jego wpływ na masę ciała zarówno u ludzi otyłych, jak i osób o prawidłowej wadze.

Wyróżniono kilka typowych wariantów genów już powiązanych z otyłością, a także odkryto pewne nowe regiony genetyczne związane ze znaczną otyłością, jak i takie, które miały coś wspólnego z zachowaniem szczupłej sylwetki. Na tej podstawie określono, jakie zestawy i warianty genów oznaczają wyższe ryzyko problemów z wagą.

Ustalono - co nie było zaskoczeniem - że osoby otyłe cechowały się wyższym wskaźnikiem genetycznego ryzyka nadwagi niż osoby o prawidłowej masie ciała. Szczupli uczestnicy odznaczali się istotnie mniejszą liczbą wariantów genetycznych, które zwiększały ryzyko nadwagi.

Według ekspertów, wyniki nie oznaczają, że osoby o określonym DNA nie mają szans na zachowanie odpowiedniej wagi, styl życia także u nich pozostaje istotnym czynnikiem poziomu tkanki tłuszczowej w ich organizmie, choć - pomimo wysiłków - mogą nigdy nie osiągnąć sylwetki modeli czy modelek.

O badaniach napisano w magazynie PloS Genetics.

Przeczytaj także


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć