Strona głównaZdrowieJak emocje wpływaja na poziom stanów zapalnych w organizmie

Jak emocje wpływaja na poziom stanów zapalnych w organizmie

Problemy ze zdrowie fizycznym oznaczają zwykle częstsze kłopoty na poziomie psychicznym, ale jednocześnie nasz stan emocjonalny nie pozostaje bez wpływu na ciało. Okazuje się, że minorowy nastrój sprzyja stanom zapalnym.
Jak emocje wpływaja na poziom stanów zapalnych w organizmie [Fot. vegefox.com - Fotolia.com]
Jak wynika z badań uczonych z Penn State University, gniew, smutek, , poczucie osamotnienia i inne tego rodzaju mają związek z wyższym poziomem stanów zapalnych w organizmie.

To, jakie samopoczucie psychiczne ma dana osoba, jest dobrym wskaźnikiem nasilenia w jej organizmie, mówią uczeni. Kiedy przeanalizowano poziom biologicznych markerów zapalnych i stan emocjonalny badaczy, odkryto, że negatywne doznania miały związek z większymi ilościami wskaźników odpowiedzi immunologicznej organizmu.

Przez dwa tygodnie uczestnicy raportowali swoje stany emocjonalne, uwzględniając m. in. poczucie , spokój/niepokój, napięcie, , agresję, smutek i frustrację. Pod koniec tego czasu pobrano od nich próbki krwi i zbadano poziom białka C-reaktywnego oraz siedmiu cytokin. Okazało się, że osoby najczęściej deklarujące negatywne stany emocjonalne, odznaczają się najwyższymi poziomami prozapalnych markerów. Taki związek dotyczył kondycji psychicznej z ostatniego tygodnia przed badaniami krwi.

Okazuje się wobec tego, że nasz nastrój ma istotny wpływ na fizyczne działanie organizmu. Im wyższy jest bowiem poziom stanu zapalnego w organizmie, tym silniejsze jest ryzyko rozwoju wielu różnych chorób. Przykładowo, przewlekłe zapalenie wiąże się ze zmianami w naczyniach krwionośnych, a tym samym z , , cukrzycą, a także zaburzeniami sprawności seksualnej. Ponadto uszkadza komórki, co może w efekcie prowadzić do chorób serca, choroby Parkinsona, i .

O badaniach można przeczytać w magazynie Brain, Behavior, and Immunity.

Przeczytaj także


Choroba Alzheimera - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • EWST.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy