Strona głównaZdrowieJak dobrze zadbać o zęby

Jak dobrze zadbać o zęby

Jeśli chcesz się cieszyć zdrowym i ładnym uśmiechem, musisz odpowiednio zadbać o zęby. I nie chodzi tu jedynie o estetykę, zdrowie jamy ustnej ma bowiem związek z ogólnym stanem zdrowia. Niektóre choroby układu krążenia czy cukrzyca zwiększają ryzyko chorób jamy ustnej i odwrotnie - problemy z zębami czy dziąsłami przekładają się na prawdopodobieństwo wystąpienia innych chorób.
Jak dobrze zadbać o zęby [Fot. DenisProduction.com - Fotolia.com] Określone mogą sprzyjać pojawieniu się lub intensyfikacji niektórych chorób z powodu przedostania się bakterii nagromadzonych w ustach, przez naczynia krwionośne, do narządów takich jak serce, nerki, płuca. Jeśli przestrzegasz , masz znacznie większe szanse na ochronę przed poważnymi dolegliwościami.

Szczotkowanie nie wystarczy

To jest oczywiście podstawa, ale mycie zębów co najmniej dwa razy dziennie nie wystarczy, by zagwarantować sobie ochronę przed próchnicą i innymi chorobami. Za pomocą nici dentystycznej trzeba oczyścić przestrzeń międzyzębową po wieczornym , a także stosować płyn do płukania jamy ustnej. Ponadto należy pamiętać o wymianie szczoteczki do zębów co sezon i zawsze używać pasty do zębów z fluorem. Osoby dorosłe powinny stosować pasty o wskaźniku fluoru 1000 do 1500 ppm („parts per milion", tj. liczba cząsteczek określonej substancji na milion cząsteczek całości produktu). Wreszcie, zróżnicowana i zbilansowana dieta jest niezbędna zarówno dla dobrego zdrowia w ogóle, jak i utrzymania zdrowego stanu jamy ustnej.

Dieta a zdrowie zębów

Przede wszystkim warto ograniczyć podjadanie, bo sprzyja atakom kwasów odpowiedzialnych za ubytki. Poza tym trzeba unikać słodkich napojów, a także produktów, w których „ukryty" jest cukier, takich jak: sosy pomidorowe, niektóre jogurty, sosy sałatkowe, gotowe potrawy, warzywa w puszkach, batoniki musli, fast food, etc.

Kiedy spożywa się produkty zawierające cukry, bakterie w płytce nazębnej produkują kwasy, które atakują szkliwo. Gdy ataki się powtarzają się lub trwają dłużej, szkliwo rozpuszcza się i powstaje . Jeśli nie da się myć łatwo zębów po każdym posiłku w ciągu dnia, warto choćby wypłukać usta czystą wodą lub żuć przez kilka minut gumę bez cukru, co zwiększa wydzielanie się śliny i daje efekt ochronny.

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Umierać po ludzku
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy