11-09-2021
zmień rozmiar tekstu
A+ A-
Osoby, które przez siedem dni wracały do zdrowia po 10-dniowym okresie niedoboru snu, odzyskały szybkość reakcji, ale nie wróciły do pełnej sprawności, jeśli chodzi o inne funkcje.
Wiadomo, że negatywnie wpływa na funkcjonowanie człowieka. Wiąże się na przykład z zaburzeniami uwagi i , a także zwiększonym ryzykiem wypadków samochodowych, i innych problemów medycznych. Nie było jednak jasne, ile czasu potrzeba, aby w pełni wyzdrowieć po dłuższych okresach niedoboru snu.
Aby to dokładniej określić, uczeni w Uniwersytetu Jagiellońskiego przeprowadzili badanie z kilkoma zdrowymi osobami dorosłymi, które najpierw przez dziesięć dni celowo ograniczały sen, a następnie przez 7 dni odpoczywały bez ograniczeń. Uczestnicy przez cały ten okres funkcjonowali w swoim normalnym, codziennym środowisku i nosili czujniki na nadgarstku, co pozwoliło monitorować codzienne wzorce snu i aktywności. Co więcej, każdego dnia byli poddawani elektroencefalografii (EEG) dla obserwacji aktywności mózgu i wykonywali zadania umożliwiające zmierzenie czasu reakcji i dokładności.
Po 7 dniach właściwego odpoczynku uczestnicy nie powrócili jeszcze do stanu przed okresem pozbawienia w większości pomiarów funkcjonowania. Tylko czas reakcji wrócił do poziomu wyjściowego. Szereg innych aktywności pozostawał słabszy.
Badanie procesu regeneracji po dłuższym okresie ograniczenia snu pokazuje różnice w reakcjach behawioralnych, motorycznych i neurofizjologicznych zarówno na utratę snu, jak i powrót do zdrowia - mówią autorzy badań.
Na podstawie: