Strona głównaZdrowieJak długo trwają skutki niedosypiania?

Jak długo trwają skutki niedosypiania?

Osoby, które przez siedem dni wracały do zdrowia po 10-dniowym okresie niedoboru snu, odzyskały szybkość reakcji, ale nie wróciły do pełnej sprawności, jeśli chodzi o inne funkcje.
Jak długo trwają skutki niedosypiania?
Wiadomo, że negatywnie wpływa na funkcjonowanie człowieka. Wiąże się na przykład z zaburzeniami uwagi i , a także zwiększonym ryzykiem wypadków samochodowych, i innych problemów medycznych. Nie było jednak jasne, ile czasu potrzeba, aby w pełni wyzdrowieć po dłuższych okresach niedoboru snu.

Aby to dokładniej określić, uczeni w Uniwersytetu Jagiellońskiego przeprowadzili badanie z kilkoma zdrowymi osobami dorosłymi, które najpierw przez dziesięć dni celowo ograniczały sen, a następnie przez 7 dni odpoczywały bez ograniczeń. Uczestnicy przez cały ten okres funkcjonowali w swoim normalnym, codziennym środowisku i nosili czujniki na nadgarstku, co pozwoliło monitorować codzienne wzorce snu i aktywności. Co więcej, każdego dnia byli poddawani elektroencefalografii (EEG) dla obserwacji aktywności mózgu i wykonywali zadania umożliwiające zmierzenie czasu reakcji i dokładności.

Po 7 dniach właściwego odpoczynku uczestnicy nie powrócili jeszcze do stanu przed okresem pozbawienia w większości pomiarów funkcjonowania. Tylko czas reakcji wrócił do poziomu wyjściowego. Szereg innych aktywności pozostawał słabszy.
Badanie procesu regeneracji po dłuższym okresie ograniczenia snu pokazuje różnice w reakcjach behawioralnych, motorycznych i neurofizjologicznych zarówno na utratę snu, jak i powrót do zdrowia - mówią autorzy badań.
Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • eGospodarka.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy