Strona głównaZdrowieJak długo można żyć? XXI wiek ma być rekordowy

Jak długo można żyć? XXI wiek ma być rekordowy

Od dziesięcioleci rośnie liczba osób, które dożywają wieku powyżej 100 lat - udaje się to prawie pół miliona osobom na całym świecie.
Jak długo można żyć? XXI wiek ma być rekordowy
Znacznie mniej jest „superstulatków", czyli ludzi, którzy dożywają 110 lat lub więcej. Rekord długowieczności należy do Jeanne Calment z Francji, miała ona 122 lata, kiedy zmarła w 1997 roku; obecnie zaś najstarszą osobą na świecie jest 118-letnia Kane Tanaka z Japonii.

Taka ekstremalna , według nowych badań przeprowadzonych przez University of Washington, prawdopodobnie będzie nadal powoli rosła do końca tego stulecia, a szacunki pokazują, że możliwa jest osiągnięcie 125 lat, a nawet 130 lat.
Ludzie są zafascynowani ekstremalnymi osiągnięciami, niezależnie od tego, czy chodzi o lot na Księżyc, szybkość biegu na olimpiadzie, a także długością życia. Teraz oszacowaliśmy, na ile jest prawdopodobne, że osiągnie się ekstremalny wiek.
ma konsekwencje dla polityki rządowej i gospodarczej, a także wymaga indywidualnych decyzji dotyczących opieki zdrowotnej i stylu życia.

Do badania ekstremalnej długości ludzkiego życia wykorzystano modelowanie statystyczne. W związku z trwającymi badaniami nad starzeniem się, perspektywami przyszłych odkryć medycznych i naukowych oraz stosunkowo niewielką liczbą osób, które osiągnęły wiek ponad 110 lat, zastanawiano się, jaki może być maksymalny zgłoszony wiek. Niektórzy naukowcy twierdzą, że choroby i proces zaburzenia pracy komórek prowadzą do naturalnego ograniczenia długości życia człowieka, inni utrzymują, że nie ma tu limitów, o czym świadczą rekordy superstulatków.

Teraz postanowiono oszacować, jaka może być najdłuższa długość życia człowieka na świecie osiągnięta do roku 2100. Wykorzystując statystykę, badacze oszacowali, że prawie na pewno zostanie pobity rekord świata wynoszący obecnie 122 lata - z dużym prawdopodobieństwem co najmniej jednej osobie uda się dożyć między 125 do 132 lat.

Zespół stworzył prognozy dla maksymalnego wieku zgonu w13 krajach w okresie od 2020 do 2100 roku. Obliczono m. in., że:
  • Z niemal 100-procentową pewnością obecny rekord maksymalnego wieku w chwili śmierci - 122 lata, 164 dni - zostanie złamany;
  • Jest duże prawdopodobieństwo, że jakaś osoba dożyje124 lat (99 proc. prawdopodobieństwa), a nawet do 127 lat (68 proc.);
  • Możliwe jest jeszcze dłuższe życie, ale znacznie mniej prawdopodobne - obliczono13 proc. szans na to, że ktoś dożyje 130 lat;
Jak zaznaczają autorzy, możliwość pobicia obecnego rekordu wieku wzrośnie tylko wtedy, gdy liczba superstulatków znacząco się zwiększy. Twierdzą, że przy stale powiększającej się globalnej populacji nie jest to niemożliwe.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Umierać po ludzku
  • Aktywni 50+
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy