Strona głównaZdrowieJak dieta wpływa na objawy menopauzy

Jak dieta wpływa na objawy menopauzy

Nowe badanie pokazało, że wyższe spożycie niektórych owoców i warzyw może zmniejszyć ilość objawów menopauzy.
Jak dieta wpływa na objawy menopauzy [fot. Jasmine Lin from Pixabay]
Zdrowa dieta bogata w owoce i warzywa daje różne korzyści dla ludzkiego organizmu. Teraz odkryto, że może również osłabiać określone objawy .

Jakkolwiek dostępna jest skuteczna terapia hormonalna, która u wielu kobiet zmniejsza objawy związane z menopauzą, ciągle poszukuje się metod leczenia niefarmakologicznego, szczególnie dla pań odznaczających się pewnymi czynnikami ryzyka i tych, które w ogóle nie mogą przyjmować terapii hormonalnej. Głównie skoncentrowano się na modyfikowalnych czynnikach stylu życia, które mogą zapobiegać lub łagodzić symptomy menopauzy.

Już wcześniejsze badania wskazywały, że czynniki dietetyczne mogą odgrywać istotną rolę w produkcji estrogenu, , a skutkiem tego w poziomie objawów menopauzy. Szczególnie jedzenie owoców lub , charakteryzująca się wysoką zawartością warzyw, owoców, produktów pełnoziarnistych i orzechów, wiązała się z mniejszą liczbą objawów i różnych dolegliwości. Nowe badanie idzie o krok dalej w poszukiwaniu konkretnych artykułów oraz ich wpływu na różne objawy klimakterium.

Uczeni odkryli, że jakkolwiek niektóre podgrupy owoców i warzyw łagodzą objawy menopauzy, wyższe spożycie innych podgrup wydaje się mieć związek z nasileniem problemów układu moczowo-płciowego. Przykładowo, uznano za mogące sprzyjać zaburzeniom moczowo-płciowym w silniejszym stopniu niż inne rodzaje owoców, podobnie jak zielone liściaste lub ciemnożółte warzywa w porównaniu z innymi warzywami.
To niewielkie badanie przekrojowe dostarcza wstępnych dowodów na wpływ spożycia owoców i warzyw na objawy menopauzy. Istnieje wiele świadectw tego, że zdrowa dieta (...) ma wieloraki korzystny wpływ na zdrowie, ale potrzebne są dalsze badania, aby ustalić, czy wybory dietetyczne mogą wpływać na różne symptomy klimaketrium - mówi dr Stephanie Faubion z The North American Menopause Society.
Wyniki badań opublikowano w czasopiśmie Menopause, wydawanym przez The North American Menopause Society.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Menopauza - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Menopauza - inaczej przekwitanie - nie jest chorobą, ale naturalnym procesem zachodzącym w kobiecym organizmie. Niestety, zmiany które wówczas zachodzą, zwiększają ryzyko wystąpienia wielu chorób. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Umierać po ludzku
  • Kosciol.pl
  • EWST.pl
  • Oferty pracy