Strona głównaZdrowieJak dieta może poprawić pamięć

Jak dieta może poprawić pamięć

Odkryto istotne powiązania między dietą, utratą pamięci i współistniejącymi chorobami serca.
Jak dieta może poprawić pamięć [fot. Steve Buissinne from Pixabay]
Zdrowa dieta jest niezbędna dla zdrowego życia. Jak się wydaje, na starość powinno się jeszcze lepiej dbać o zdrowe odżywianie się, bo dzięki temu można liczyć na dobre funkcjonowanie w sędziwych latach.

Uczeni z University of Technology w Sydney przeanalizowali dane dotyczące 139 tysięcy starszych Australijczyków i odkryli znaczace powiązania między określonymi grupami żywności, utratą i współistniejącymi chorobami serca lub cukrzycą.

Autorzy odkryli, że duża ilość owoców i warzyw w diecie miała związek z niższym ryzykiem utraty pamięci i rozwoju . Wysokie spożycie produktów bogatych w białko wiązało się z lepszą pamięcią.

Ustalono też, że związek między daną żywnością a stanem pamięci może się różnić w zależności od grup wiekowych. Badania pokazały, że osoby w wieku powyżej 80 lat, które jedzą niewielkie ilości produktów zbożowych, są najbardziej narażone na osłabienie pamięci i choroby serca.

Według ekspertów istnieje potrzeba opracowania wytycznych żywieniowych dostosowanych do wieku. Zwracają uwagę, że prawdziwym wyzwaniem jest stosowanie odpowiedniej diety w profilaktyce i leczeniu chorób przewlekłych, biorąc pod uwagę fakt, że starsi ludzie często jednocześnie borykają się z wieloma chorobami przewlekłymi.

Osłabienie pamięci pamięci jest jednym z głównych wczesnych objawów . Osoby cierpiące na otępienie mają średnio od dwóch do ośmiu chorób współistniejących, które mogą przyspieszyć poznawcze i funkcjonalne osłabienie. Do najczęstszych chorób współistniejących w otępieniu należą choroby sercowo-naczyniowe, i nadciśnienie.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy