28-06-2024
zmień rozmiar tekstu
A+ A-
Dieta ketogeniczna zyskała popularność jako skuteczny sposób utraty na wadze. W badaniach na gryzoniach wykazano, że może także pomóc zachować dobrą pamięć. Teraz odkryto mechanizm, który pokazuje, dlaczego ten rodzaj odżywiania się oddziałuje na zdrowie mózgu i starzenie się.
- Nasza praca wskazuje, że korzystnie wpływa na funkcjonowanie mózgu, dlatego przedstawiamy mechanizm, który ma wpływ na utrzymanie i poprawę działania tego narządu podczas starzenia się - mówi prof. Christian González-Billault z Universidad de Chile.
Jak pokazują badania na zwierzętach, dieta ketogeniczna może poprawiać zdrowie , a pozytywne zmiany zaczynają zachodzić stosunkowo szybko - wyjaśnia dr John Newman, współautor badań.
Kilka lat temu ustalono, że wspomniana dieta skutkuje zwiększonym poziomem ciał ketonowych przez większą część dorosłego życia gryzoni, a to pomaga im żyć dłużej i starzeć się w zdrowszy sposób. - Najbardziej uderzającym wpływem na ich zdrowie w miarę starzenia się było zachowanie ; prawdopodobnie była ona nawet lepsza niż w młodości - podkreśla dr Newman.
W nowych testach zaobserwowano, że dieta ketogenna spowodowała bardzo istotne zmiany w białkach synaps. Co ciekawe, zmiany te rozpoczęły się po stosunkowo krótkim stosowaniu takiego sposobu odżywiania się (już tygodniu) i z czasem stawały się coraz bardziej widoczne.
Dalsze badania wykazały, że dieta ketogenna aktywowała w synapsach określony szlak sygnalizacyjny - odkryto, że BHB (B-hydroksymaślan), główne ciało ketonowe wytwarzane przy taki sposobie odżywiania się, aktywuje ten szlak.
Teraz badacze chcą sprawdzić, czy ochrona pamięci nastąpi przy użyciu samego BHB, czy poprzez stosowanie jeszcze bardziej ukierunkowanych działań. Być może udałoby się uzyskać pożądane efekty bez konieczności stosowania diety.
Na podstawie: