Strona głównaZdrowieJak dbać o wrażliwą skórę okolic intymnych u seniora z nietrzymaniem moczu? Poznaj 3 kroki

Jak dbać o wrażliwą skórę okolic intymnych u seniora z nietrzymaniem moczu? Poznaj 3 kroki

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Nietrzymanie moczu (NTM) może stanowić poważny problem u osób starszych, który pogarsza jakość życia. To niekontrolowany wyciek moczu spowodowany wzrostem ciśnienia w podbrzuszu oraz na skutek takich czynności jak kichnięcie lub śmiech. Duży wpływ na pojawienie się dolegliwości ma też osłabienie mięśni z wiekiem. Ten wciąż wstydliwy temat często zostaje przemilczany. Niesłusznie, ponieważ nietrzymanie moczu da się leczyć i warto o nim rozmawiać z seniorami w odpowiedni, taktowny sposób. Jak natomiast dbać o pielęgnację z poszanowaniem intymności seniorów?
fot. TENA

1. Dobór odpowiednich majtek chłonnych lub pieluchomajtek

Inkontynencja, czyli nietrzymanie moczu, to nie tylko problem zdrowotny, ale również społeczny. Seniorzy, którzy się z nim zmagają zaczynają unikać kontaktów z innymi w obawie. Aby poprawić komfort życia podopiecznego, warto zastosować środki pomocnicze, czyli pieluchomajtki lub majtki chłonne. Ich wybór jest bardzo istotny, ponieważ od nich zależy nie tylko wygoda podczas stosowania, ale również zdrowie skóry.

W pierwszej kolejności dobieramy produkt pod kątem mobilności, to znaczy musimy określić, czy nasz senior samodzielnie chodzi, czy leży. W pierwszym przypadku sprawdzą się majtki chłonne, w drugim – pieluchomajtki na rzepy. Następnie należy ustalić stopień chłonności i rozmiar produktu, aby był optymalnie dopasowany do ciała. Zastosowanie zbyt małego może być przyczyną przykrych podrażnień w pachwinach, natomiast zbyt duży spowoduje przeciekanie moczu. Jak wybrać pieluchomajtki lub majtki chłonne dla dorosłych? Przede wszystkim powinny być chłonne, wykonane z miękkiego, w pełni oddychającego materiału, który pozwoli na swobodną cyrkulację powietrza, a także idealnie dopasuje się do ciała tak, jak zwykła bielizna.

Warto zwrócić uwagę na produkty, które powstały z myślą o ochronie skóry przed podrażnieniami, np. TENA ProSkin, ponieważ dzięki najnowszej technologii błyskawicznie wiążą nawet duże ilości moczu wewnątrz wkładu chłonnego z dala od skóry. To niezwykle ważne, ponieważ skóra seniorów jest dużo bardziej podatna na wszelkiego rodzaju podrażnienia, otarcia i odparzenia.

2. Dokładne, a zarazem delikatne oczyszczanie skóry

W przypadku osób cierpiących na nietrzymanie moczu bardzo ważne jest regularne wymienianie majtek chłonnych bądź pieluchomajtek. Odparzenia skóry okolic intymnych powstają zazwyczaj na skutek tarcia mokrej skóry o materiał. Z tego względu tak ważne jest utrzymanie suchości bez jednoczesnego przesuszenia.

Świetnie sprawdzą się mokre chusteczki na przykład ze wspomnianej serii TENA Wet Wipe. Najlepiej używać ich przy każdej zmianie produktu chłonnego. Można zastosować również produkty myjące bez spłukiwania – to szczególnie wygodne rozwiązanie, gdy naszym zadaniem jest pielęgnacja leżącego seniora. Wśród produktów tego typu znajdziemy także płyny ze spłukiwaniem, które zastosować możemy np. podczas brania prysznica przez podopiecznego. Odpowiednio dobrane środki myją i chronią nawet najdelikatniejszą i wrażliwą skórę. Warto pamiętać, że zwykłe mydło lub płyn myjący dla dzieci nie są odpowiednie dla skóry seniorów.

3. Pielęgnacja skóry okolic intymnych

Skóra okolic intymnych to rejon wymagający szczególnej pielęgnacji. Osoby starsze często zmagają się z różnymi problemami skórnymi, są też dużo bardziej narażone na różnego rodzaju infekcje i podrażnienia, zwłaszcza gdy cierpią na nietrzymanie moczu. Prawidłowa pielęgnacja pozwala minimalizować ryzyko wystąpienia niepożądanych problemów skórnych, zwiększając komfort seniora oraz zapobiegając zakażeniom dróg moczowych.

Na skórę okolic intymnych warto również regularnie nakładać odpowiednio dobrany krem. Jego wybór zależy od potrzeb skóry naszego podopiecznego. Możemy wybrać np. krem barierowy (TENA Barrier Cream), który zbuduje warstwę ochronną zapobiegającą podrażnieniom, albo krem łagodzący (TENA Zinc Cream), jeśli chcemy załagodzić istniejący już stan zapalny.

Pielęgnacja wrażliwej skóry seniora nie musi być trudna. Dobór odpowiednich kosmetyków i dbałość o kilka zasad związanych z zachowaniem codziennej higieny zminimalizują ryzyko podrażnień i pozwolą naszym podopiecznym poczuć się bardziej komfortowo.

Advertisement

 

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • EWST.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy