Strona głównaZdrowieJak dbać o dziąsła?

Jak dbać o dziąsła?

Myśląc o zdrowej jamie ustnej najczęściej bierzemy pod uwagę zęby. Kierując się ich stanem i potrzebami wybieramy pastę oraz pojawiamy się regularnie u stomatologa. Tymczasem marząc o pięknym i śnieżnobiałym uśmiechu nie powinniśmy zapominać również o dziąsłach. Ich kondycja w dużej mierze decyduje o zdrowiu naszej jamy ustnej. Jak o nie dbać i co powinno nas zaniepokoić, jeżeli chodzi o ich stan?
Jak dbać o dziąsła? [Fot. Pavel Lysenko - Fotolia.com] Choroby często zaczynają się bardzo niewinnie, przez co łatwo zignorować ich pierwsze objawy. Niestety zaniedbanie tej części jamy ustnej może przysporzyć wielu problemów w przyszłości, jak zapalenie dziąseł czy przyzębia. Warto więc wiedzieć, w jaki sposób na co dzień odpowiednio dbać o dziąsła, aby przez długie lata cieszyć się pięknym i zdrowym uśmiechem.

Zwróć uwagę na pierwsze objawy

Problemy ze zdrowiem dziąseł najczęściej dotykają osoby, które niedostatecznie dbają o higienę jamy ustnej. Możemy mieć również predyspozycje genetyczne do tego typu chorób, jednak odpowiednia higiena i regularne wizyty u dentysty mogą zapobiec nieprzyjemnym schorzeniom. Zapalenie dziąseł najczęściej jest uwarunkowane płytką nazębną, która osadza się na zębach i na skutek procesu mineralizacji zamienia w kamień. W wyniku tego następuje namnażanie się bakterii, które powodują lokalne zapalenie dziąsła otaczającego ząb.
Krwawienie dziąseł jest najczęściej konsekwencją stanów zapalnych przyzębia o różnym podłożu. Z miejscowymi zmianami jesteśmy sobie w stanie poradzić w gabinecie dentystycznym, ale przy ogólnoustrojowych stanach zapalanych potrzebna jest interwencja lekarza ogólnego. Przyczyną takich problemów mogą być niedobory witaminy C, kwasu foliowego oraz witaminy B12, zmiany hormonalne oraz choroby krwi. Podłożem miejscowych zmian może być z kolei kamień naddziąsłowy, który podtrzymuje stan zapalny brzegu dziąsła drażniąc je mechanicznie oraz kamień poddziąsłowy, który uciska ścianę kieszonki wywołując odleżyny i owrzodzenia – wyjaśnia stomatolog Magdalena Szela-Słowik.
Do pierwszych objawów zapalenia dziąseł należy , ból, obrzęk, zaczerwienienie, świąd, nieświeży oddech czy uczucie niesmaku w ustach. Niektóre z nich mogą więc nie wzbudzić naszego niepokoju. Kiedy natomiast zobaczymy pierwsze ślady krwi, zamiast skonsultować się z ekspertem, najczęściej sięgamy po pasty „na krwawiące dziąsła”, które niestety nie zawsze pomagają. Zignorowanie pierwszych objawów zapalenia dziąseł może doprowadzić do rozwoju poważniejszej choroby – zapalenia przyzębia, znanego również jako paradontoza, która w skrajnych przypadkach prowadzi do rozchwiania i utraty zębów. Warto więc już pierwsze, niepokojące symptomy skonsultować z dentystą.

Jak sobie poradzić z krwawieniem dziąseł?

Po zabiegu skalingu dolegliwości z krwawieniem dziąseł powinny najpierw zmaleć, aby następnie całkowicie ustąpić. Ważne jest, aby lekarz przeprowadził u pacjenta prawidłowy instruktaż szczotkowania oraz zalecił stosowanie miejscowo działających leków przeciwzapalnych oraz płukanek. Nieprawidłowe wypełnienia w części przydziąsłowej, uciskające i drażniące przy zębie, również mogą być przyczyną krwawień. Ich korekta zlikwiduje dolegliwości. Tutaj także można doraźnie wspomóc się miejscowo działającymi żelami i płukankami – radzi Magdalena Szela-Słowik.
Na w celu zdjęcia kamienia powinno się umawiać co najmniej raz do roku, taki jest również przydział refundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Niektórym osobom kamień odkłada się znacznie szybciej, wtedy warto wybrać się do dentysty raz na pół roku. Jeśli dodamy do tego odpowiednią higienę jamy ustnej (regularne mycie i nitkowanie zębów, używanie płynów do płukania), to w łatwy sposób unikniemy chorób dziąseł.

Lepiej zapobiegać, niż leczyć

Pamiętajmy, że codzienne mycie zębów pozwala usunąć odkładającą się na nich płytkę nazębną. Regularne wizyty u stomatologa i zdejmowanie kamienia nazębnego również wspierają zdrowie dziąseł. Nie ignorujmy także wszelkich innych nieprawidłowości, jakie zaobserwujemy. Niesmak w ustach czy nieświeży oddech też mogą być przyczyną poważnej choroby, warto więc skonsultować te objawy ze stomatologiem.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Akademia Pełni Życia
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy