Strona głównaZdrowieJak czas posiłków wpływa na odchudzanie

Jak czas posiłków wpływa na odchudzanie

„Strategie" spożywania posiłków, takie jak przerywany post lub jedzenie wcześniej w ciągu dnia, pomagają ludziom schudnąć poprzez zmniejszenie apetytu, ale już nie poprzez spalanie większej ilości kalorii. Czas posiłków i ich częstotliwość wpływa na 24-godzinny metabolizm energetyczny.
Jak czas posiłków wpływa na odchudzanie [fot. Bella H. from Pixabay]
Koordynacja posiłków z rytmem okołodobowym lub wewnętrznym zegarem organizmu może być istotną strategią zmniejszania i poprawy - mówi dr Eric Ravussin z Centrum Badawczego w Baton Rouge.

- Sądzimy, że dla większości ludzi strategie ustalania czasu posiłków mogą być pomocne w utracie wagi lub jej utrzymaniu, ponieważ w naturalny sposób mogą osłabiać apetyt, co z kolei może pomóc jeść mniej - wskazuje dr Courtney M. Peterson, Uniwersytetu Alabamy w Birmingham.

Strategie planowania posiłków mogą pomóc ludziom spalić średnio więcej tłuszczu w ciągu 24 godzin. Early Time-Restricted Feeding (eTRF) - forma codziennego , w ramach którego kolacja jest jedzona po południu - pomaga poprawić zdolność organizmu do „przełączania się" między spalaniem węglowodanów i spalaniem tłuszczu w celu uzyskania energii. Ten aspekt metabolizmu jest określany jako metaboliczna elastyczność.

Uczestnicy badania przestrzegali różnych harmonogramów posiłków przez cztery dni z rzędu. Ostatniego dnia naukowcy ocenili ich metabolizm w komorze oddechowej, gdzie mierzono, ile kalorii, węglowodanów, tłuszczu i białka zostało spalonych. Co więcej, mierzono również poziom apetytu uczestników co trzy godziny, gdy nie spali, a także hormony odpowiadające za odczuwanie głodu rano i wieczorem.

Chociaż ograniczenie czasu jedzenia nie wpłynęło znacząco na ilość spalonych kalorii, odkryto, że taki sposób odżywiania się osłabił poziom hormonu głodu i poprawił niektóre aspekty apetytu. Ponadto zwiększył również spalanie tłuszczu w ciągu doby.

- Testując eTRF, byliśmy w stanie upiec dwie pieczenie na jednym ogniu - mówi dr Peterson. Dzięki temu można było uzyskać pewien wgląd w codzienny posty przerywany, a także strategie dotyczące czasu posiłków obejmujące jedzenie o wcześniejszej porze, aby zsynchronizować się z rytmem okołodobowym. Według ekspertów te strategie przynoszą korzyści dla skutecznej kontroli wagi.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • eGospodarka.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • EWST.pl
  • Oferty pracy