Strona głównaZdrowieJak ćwiczenia usprawniają pracę mózgu

Jak ćwiczenia usprawniają pracę mózgu

Musisz ćwiczyć, jeśli chcesz dobrze się czuć i wolniej starzeć, dotyczy to nie tylko formy fizycznej, ale i intelektualnej. Bez wysiłku fizycznego nie można liczyć na umysłową ostrość w jesieni życia.
Jak ćwiczenia usprawniają pracę mózgu [fot. Pexels z Pixabay]
buduje nie tylko mięśnie, ale i nasze możliwości intelektualne. Pomaga w pracy mózgu, m. in. dbając o stan jego tkanek, przypominają niemieccy badacze.

Według badań ćwiczenia pomagają zachować objętość istoty szarej mózgu, która ma związek z różnymi umiejętnościami i . Jej utrzymanie pozwala osłabić osłabienie myślenia.
Państwa na całym świecie stoją w obliczu starzenia się społeczeństw. Konieczne jest określenie strategii spowalniających starzenie się mózgu i pomagających zachować strukturę i funkcjonowanie mózgu u osób starszych - powiedziała dr Katharina Wittfeld, współautorka badań z niemieckiego Centrum Chorób Neurodegeneracyjnych.
Sprawność układu sercowo-oddechowego jest uważana za kluczowy czynnik zmniejszający ryzyko zachorowalności na różne choroby, w tym kilka form i atrofię mózgu - dodaje dr Wittfeld.
Badania pokazują, że ćwiczenia aerobowe mogą mieć dobry wpływ na funkcje poznawcze, oprócz uwarunkowań fizycznych, wyjaśniają auotrzy. Ile ćwiczeń potrzeba, aby osiągaćodpowiednie rezultaty? Standardowe zalecenia wskazują, że konieczne jest podejmowanie umiarkowanego wysiłku na poziomie 150 minut w tygodniu.

„Według Światowej Organizacji Zdrowia na demencję cierpi 50 milionów ludzi, a szacowane koszty ekonomiczne na świecie wynoszą około 818 miliardów USD rocznie. Stąd zmniejszenie ryzyka otępienia jest przedmiotem obecnych badań. Brak aktywności fizycznej określono jako jeden z siedmiu głównych czynników ryzyka choroby Alzheimera. Sprawność sercowo-oddechowa, która dotyczy zdolności układu krwionośnego i oddechowego do dostarczania tlenu podczas wysiłku, stanowi główny składnik sprawności fizycznej i może być wzmocnione poprzez regularną aktywność fizyczną", czytamy w raporcie z badań.
„Wyższa sprawność sercowo-oddechowa wiąże się z niższym ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych i zespołu metabolicznego, a te dolegliwości które pokrywają się z czynnikami ryzyka choroby Alzheimera i innych form otępienia", wyjaśniają autorzy badań. Teraz okazuje się dodatkowo, że aktywność fizyczna pomaga uniknąć zmniejszenia istoty szarej, co także najaprawdopodobniej oddziałuje na zachowanie zdolności poznawczych.

O badaniach można przeczytać w Mayo Clinic Proceedings:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Akademia Pełni Życia
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy