Strona głównaZdrowieJak ćwiczenia fizyczne chronią przed nowotworami

Jak ćwiczenia fizyczne chronią przed nowotworami

Regularne ćwiczenia zmniejszają ryzyko rozwoju raka i nawrotów choroby. W nowym duńskim badaniu na myszach ustalono, że wysiłek fizyczny skutkuje kilkudziesięcioprocentowym zmniejszeniem częstości występowania guzów i ich wzrostu w kilku różnych nowotworach.
Jak ćwiczenia fizyczne chronią przed nowotworami [Fot. Photographee.eu - Fotolia.com]
Według badaczy z Uniwersytetu w Kopenhadze uprawianie sportu może zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka. Co więcej, może spowolnić postęp choroby u tych, którzy już zmagają się z nowotworem.

W ramach badań dwie grupy myszy regularnie biegały w kołorwotku. Jedna z nich składała się ze zdrowych gryzoni, druga zaś ze zwierząt chorych na , lub . Okazało się, że „treningi" zmniejszyły prawdopodobieństwo zachorowania na raka przez zdrowe myszy. Co więcej, u chorych gryzoni skutkowały spowolnieniem rozrostu guzów. Odnotowano też, że myszy cierpiace na raka płuc nie doświadczały kacheksji, czyli charakterystycznego dla choroby nowotworowej wyniszczenia organizmu związanego z drastycznym spadkiem wagi.

Skąd takie efekty wysiłku fizycznego? Jak sądzą autorzy badań, być może ma to związek z hormonami, które są wydzielane przez organizm w trakcie aktywności sportowej. Mają one wpływ na aktywację komórek , w tym komórek NK (Natural Killer - naturalni zabójcy). W przypadku rozwoju nowotworu białkowe cząsteczki interleukiny-6 (IL-6) przenoszą NK na dotknięte chorobą miejsca i hamują wzrost guzów.

Badacze sprawdzili też, czy samo wstrzyknięcie hormonów oraz IL-6 da takie same skutki, ale okazało się, że bez ćwiczeń nie można liczyć na ochronne działanie tych związków.

O badaniach napisano w czasopiśmie Cell Metabolism.

Na podstawie:

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • eGospodarka.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy