Strona głównaZdrowieJak chronić swoje serce

Jak chronić swoje serce

Badania na temat zapobiegania i leczenia chorób serca dowodzą, iż można chronić swoje serce m. in. przez umiarkowane picie alkoholu, dostarczenie odpowiedniej ilości witaminy D i ćwiczenia. Jednocześnie wskazują, że stres w pracy czy żal po stracie bliskiej osoby zagrażają zdrowiu serca.
Jak chronić swoje serce Takie ustalenia zawarto w sprawozdaniach przedstawionych na corocznej sesji naukowej American Heart Association w Chicago. W uzupełnieniu do badań, które potwierdzają siłę zdrowych nawyków, naukowcy przeprowadzają testy komórek macierzystych serca, aby pomóc tym, którzy mają poważnie uszkodzone serca i ostrzegają, że nadmiar suplementów może być niebezpieczny.

Lista American Heart Association


Dbanie o serce nie musi być skomplikowanym przedsięwzięciem. American Heart Association stworzyło krótką listę działań, które w dużym stopniu pomogą zmniejszyć ryzyko chorób serca i udaru mózgu. Zdecydowanie się na realizację każdego z wymienionych poniżej kroków pozwala na obniżenie prawdopodobieństwa śmierci (z powodu wspomnianych chorób) w ciągu najbliższych czterech o 14%.

Oto siedem punktów rekomendowanych przez AHA, których realizacja pomoże utrzymać zdrowie serca:
  • Nie pal papierosów
  • Utrzymuj zdrową wagę
  • Poświęć co najmniej 150 minut tygodniowo na umiarkowane ćwiczenia fizyczne
  • Jedz zdrowo
  • Utrzymuj odpowiednie ciśnienie krwi
  • Regularnie badaj poziom cholesterolu
  • Regularnie badaj poziom glukozy we krwi
Czy to się opłaca? Oj tak. Mężczyźni i kobiety z "idealnym" poziomem czterech czynników zdrowia - tj. osoby niepalące z odpowiednim ciśnieniem tętniczym krwi, poziomem cholesterolu i cukru we krwi - mają zwykle niższy stopień uwapnienia tętnic wieńcowych i grubości ścian tętnicy szyjnej.

Geny nie są winne wszystkiemu

Lekarze przestrzegają też, by nie „zrzucać" problemów z układem krążenia na geny. Czynniki genetyczne odgrywają jedynie niewielką rolę w osiąganiu idealnego zdrowie serca. Naukowcy z Northwestern University stwierdzili, że zdrowy styl życia może mieć duży wpływ na zmniejszenie ryzyka rozwoju chorób serca.

Niszczący wpływ stresu


W biuletynie AHA opublikowano badania, z których wynika, że kobiety wykonujące trudne prace i nie mające możliwości podejmowania w nich decyzji lub wykorzystania swych kreatywnych zdolności, doświadczają silnego stresu. U takich pracownic zanotowano 40% wyższe ryzyko wystąpienia zawału serca, operacji wszczepienia pomostów naczyniowych lub angioplastyki.

Ponadto okazało się, że strach przed utratą pracy jest związany z nadciśnieniem, wysokim poziomem cholesterolu i nadwagą.

Witamina D kluczem do sukcesu?


Badacze z Johns Hopkins University odkryli, że niedobór witaminy D jest związany z częstością śmiertelnych udarów mózgu.

Niedobór witaminy D ma związek z wysokim ciśnieniem krwi, cukrzycą, niewydolnością serca i zawała serca - i jest także związany ze śmiercią z powodu tych dolegliwości. Suplementacja prowadzi do zmniejszenia częstotliwości występowania wspomnianych chorób, wynika z badań naukowców z University of Kansas.

Niedobór witaminy D odgrywa także rolę w rozwoju stanu przednadciśnieniowego, który łatwo ulega przekształceniu w nadciśnienie.

Toast "na zdrowie" ma swoje uzasadnienie

Jest bowiem wsparty badaniami naukowymi. Uczeni z Włoch monitorowali stan zdrowia mężczyzn, którzy przeszli operację pomostowania tętnic wieńcowych i stwierdzili, że w przypadku większości z nich, picie dwóch do trzech drinków codziennie było związane ze zmniejszeniem liczby kolejnych zabiegów, zawałów serca, udarów i zgonów w porównaniu do osób niepijących.

Inne badanie przeprowadzone na Harvard University wykazało, że dwa do czterech drinków dziennie miało wpływ na polepszenie ogólnego stanu zdrowia kobiet w średnim wieku. Eksperci ostrzegają jednak, że takie dane nie powinny stanowić zachęty do mocno „zakrapianych" wieczorów. Alkohol może mieć działanie chroniące układ krążenia, ale tylko wówczas, gdy jest spożywany w małych ilościach.

Ostrożnie z suplementacją

Prawie połowa osób starszych stosuje zioła i suplementy diety, ale w większość nie informuje o tym swoich lekarzy, a medycy często nie pytają. Niestety, ludzie, którzy biorą suplementy bez wiedzy lekarzy, mogą ponieść niebezpieczne konsekwencje interakcji tych środków z przepisanymi lekami.

Warto wiedzieć, że większość najczęściej stosowanych suplementów ziołowych i suplementów diety wchodzi interakcje z warfaryną, środkiem przeciwzakrzepowym i może zwiększać ryzyko udaru mózgu.

Przeczytaj także


Miażdżyca - cholesterol - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Miażdżyca naczyń to przewlekła choroba prowadząca do stwardnienia tętnic. Na pojawienie się miażdżycy wpływają różne czynniki, powodowana jest nieodpowiednim sposobem odżywiania się, paleniem papierosów, otyłością, brakiem aktywności fizycznej, stresem. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Kosciol.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy