Strona głównaZdrowieJak chronić swoje serce

Jak chronić swoje serce

Badania na temat zapobiegania i leczenia chorób serca dowodzą, iż można chronić swoje serce m. in. przez umiarkowane picie alkoholu, dostarczenie odpowiedniej ilości witaminy D i ćwiczenia. Jednocześnie wskazują, że stres w pracy czy żal po stracie bliskiej osoby zagrażają zdrowiu serca.
Jak chronić swoje serce Takie ustalenia zawarto w sprawozdaniach przedstawionych na corocznej sesji naukowej American Heart Association w Chicago. W uzupełnieniu do badań, które potwierdzają siłę zdrowych nawyków, naukowcy przeprowadzają testy komórek macierzystych serca, aby pomóc tym, którzy mają poważnie uszkodzone serca i ostrzegają, że nadmiar suplementów może być niebezpieczny.

Lista American Heart Association


Dbanie o serce nie musi być skomplikowanym przedsięwzięciem. American Heart Association stworzyło krótką listę działań, które w dużym stopniu pomogą zmniejszyć ryzyko chorób serca i udaru mózgu. Zdecydowanie się na realizację każdego z wymienionych poniżej kroków pozwala na obniżenie prawdopodobieństwa śmierci (z powodu wspomnianych chorób) w ciągu najbliższych czterech o 14%.

Oto siedem punktów rekomendowanych przez AHA, których realizacja pomoże utrzymać zdrowie serca:
 • Nie pal papierosów
 • Utrzymuj zdrową wagę
 • Poświęć co najmniej 150 minut tygodniowo na umiarkowane ćwiczenia fizyczne
 • Jedz zdrowo
 • Utrzymuj odpowiednie ciśnienie krwi
 • Regularnie badaj poziom cholesterolu
 • Regularnie badaj poziom glukozy we krwi
Czy to się opłaca? Oj tak. Mężczyźni i kobiety z "idealnym" poziomem czterech czynników zdrowia - tj. osoby niepalące z odpowiednim ciśnieniem tętniczym krwi, poziomem cholesterolu i cukru we krwi - mają zwykle niższy stopień uwapnienia tętnic wieńcowych i grubości ścian tętnicy szyjnej.

Geny nie są winne wszystkiemu

Lekarze przestrzegają też, by nie „zrzucać" problemów z układem krążenia na geny. Czynniki genetyczne odgrywają jedynie niewielką rolę w osiąganiu idealnego zdrowie serca. Naukowcy z Northwestern University stwierdzili, że zdrowy styl życia może mieć duży wpływ na zmniejszenie ryzyka rozwoju chorób serca.

Niszczący wpływ stresu


W biuletynie AHA opublikowano badania, z których wynika, że kobiety wykonujące trudne prace i nie mające możliwości podejmowania w nich decyzji lub wykorzystania swych kreatywnych zdolności, doświadczają silnego stresu. U takich pracownic zanotowano 40% wyższe ryzyko wystąpienia zawału serca, operacji wszczepienia pomostów naczyniowych lub angioplastyki.

Ponadto okazało się, że strach przed utratą pracy jest związany z nadciśnieniem, wysokim poziomem cholesterolu i nadwagą.

Witamina D kluczem do sukcesu?


Badacze z Johns Hopkins University odkryli, że niedobór witaminy D jest związany z częstością śmiertelnych udarów mózgu.

Niedobór witaminy D ma związek z wysokim ciśnieniem krwi, cukrzycą, niewydolnością serca i zawała serca - i jest także związany ze śmiercią z powodu tych dolegliwości. Suplementacja prowadzi do zmniejszenia częstotliwości występowania wspomnianych chorób, wynika z badań naukowców z University of Kansas.

Niedobór witaminy D odgrywa także rolę w rozwoju stanu przednadciśnieniowego, który łatwo ulega przekształceniu w nadciśnienie.

Toast "na zdrowie" ma swoje uzasadnienie

Jest bowiem wsparty badaniami naukowymi. Uczeni z Włoch monitorowali stan zdrowia mężczyzn, którzy przeszli operację pomostowania tętnic wieńcowych i stwierdzili, że w przypadku większości z nich, picie dwóch do trzech drinków codziennie było związane ze zmniejszeniem liczby kolejnych zabiegów, zawałów serca, udarów i zgonów w porównaniu do osób niepijących.

Inne badanie przeprowadzone na Harvard University wykazało, że dwa do czterech drinków dziennie miało wpływ na polepszenie ogólnego stanu zdrowia kobiet w średnim wieku. Eksperci ostrzegają jednak, że takie dane nie powinny stanowić zachęty do mocno „zakrapianych" wieczorów. Alkohol może mieć działanie chroniące układ krążenia, ale tylko wówczas, gdy jest spożywany w małych ilościach.

Ostrożnie z suplementacją

Prawie połowa osób starszych stosuje zioła i suplementy diety, ale w większość nie informuje o tym swoich lekarzy, a medycy często nie pytają. Niestety, ludzie, którzy biorą suplementy bez wiedzy lekarzy, mogą ponieść niebezpieczne konsekwencje interakcji tych środków z przepisanymi lekami.

Warto wiedzieć, że większość najczęściej stosowanych suplementów ziołowych i suplementów diety wchodzi interakcje z warfaryną, środkiem przeciwzakrzepowym i może zwiększać ryzyko udaru mózgu.

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

 • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
 • Umierać po ludzku
 • Uniwersytety Trzeciego Wieku
 • Pola Nadziei
 • Oferty pracy

  X   Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.   X