Strona głównaChorobyJak choroby tarczycy wpływają na sen

Jak choroby tarczycy wpływają na sen

Takie kłopoty ze snem, jak bezsenność, mogą być wywoływane różnymi czynnikami, np. przewlekłym bólem, refluksem, czy depresją. Mogą za nie jednak odpowiadać także zaburzenia funkcji tarczycy.
Jak choroby tarczycy wpływają na sen [© Kasia Bialasiewicz - Fotolia.com]
to gruczoł odpowiadający za regulację hormonu, który utrzymuje ciepło ciała i pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu narządów. Jeśli nie działa prawidłowo, może wywoływać wiele problemów, w tym . Dwa główne rodzaje chorób tarczycy to: i niedoczynność tarczycy.

Nadczynność tarczycy a sen

Gdy tarczyca wytwarza zbyt dużo swojego hormonu, mówimy o nadczynności. Ten stan powoduje przyspieszenie różnych funkcji organizmu, co sprawia, że dana osoba czuje się roztrzęsiona i doświadcza problemów z koncetracją. Objawy mogą również obejmować niepokój i wysoki puls, a więc także kłopoty ze zrelaksowaniem się. W rezultacie ludzie z tą dolegliwością mogą mieć problemy ze snem. Początkowo pacjent nie dostrzega kłopotu, ponieważ nadczynność sprawia, że wydaje się, iż ma do dyspozycji nieskończoną energię w wyniku przyspieszonego metabolizmu. To jednak trwa krótko i z czasem zaczyna się odczuwać poważne .

Niedoczynność

Kiedy tarczyca jest nieaktywna i nie wytwarza wystarczającej ilości hormonu, diagnozuje się niedoczynność tarczycy. Taka sytuacja spowolnia procesy w zachodzące w organizmie i łatwiej odczuwa się zmęczenie. W przypadku osób z tym schorzeniem nawet nieprzerwany sen trwający standardowo od siedmiu do dziewięciu godzin w nocy nie zmniejsza poczucia wyczerpania. Niektórzy pacjenci mówią, że czują się, jakby utknęli we mgle, a możliwości ich myślenia są ograniczone.

Dobrą wiadomością jest ta, że w przypadku wielu pacjentów z zaburzeniami tarczycy leki mogą pomóc zmniejszyć negatywne objawy i poprawić problemy ze snem. Proste badanie krwi może wskazać, czy poziom hormonów tarczycy w organizmie jest odpowiedni.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć