Strona głównaZdrowieJak bardzo możemy wydłużyć życie

Jak bardzo możemy wydłużyć życie

W ostatnim stuleciu średnia długość życia znacznie wzrosła, a to ze względu na niebywały rozwój medycyny i powszechną wiedzę na temat higieny. Tak znaczny postęp najprawdopobniej będzie miał swój kres, mówią badacze.
Jak bardzo możemy wydłużyć życie [© aytuncoylum - Fotolia.com] Genetycy z Albert Einstein College of Medicine w Nowym Jorku uważają, że postęp w zakresie przedłużania ludzkiego życia jest uzależniony od jakiegoś przełomu, który rozwiąże wszystkie problemy związane z wiekiem.

Chociaż od czasu do czasu pojawiają się informacje, że gdzieś w Azji czy Afryce żyje osoba liczącą sobie niemal półtora wieku, udokumentowany rekord długowieczności wynosi 122 lata i nie zanosi się na to, by miał zostać pobity. Jak uważają badacze, proces jest tak złożony, że można sądzić, iż niewykonalne jest jego całkowite zrozumienie i powstrzymanie.

Obecnie żyjemy znacznie dłużej niż w ubiegłych wiekach, a wszystko dzięki ogromnemu postępowi medycznemu i upowszechnieniu wiedzy o higienie oraz dostępowi do opieki medycznej. Nie oznacza to jednak dalszego znacznego progresu w tej dziedzinie, o czym ma świadczyć choćby fakt, że po śmierci 122-letniej Jeanne Calment w 1997 roku nikt nie zdołał osiągnąć bardziej sędziwego wieku.

W nowym badaniu naukowcy przeanalizowali dane dotyczące śmiertelności z globalnej bazy danych. Odkryli oni, że choć poczyniono postępy w zmniejszaniu liczby zgonów wśród pewnych grup - dzieci, kobiet w czasie porodu i osób starszych - tempo tej poprawy było wolniejsze w przypadku bardzo sędziwych, mających ponad 100 lat, ludzi. Naukowcy oszacowali, że szanse osiągnięcia przez kogoś 125 lat w danym roku wynoszą mniej niż 1 do 10 tysięcy.

Eksperci z Uniwersytetu Illinois w Chicago uważają, że teraz można obserwować, na ile życie ludzkie wydłuży się dzięki nowym technologiom. Dzisiejsze ograniczenia mogą zostać przełamane, o ile uda się zastąpić pewne „niedociągnięcia" natury dzięki pomocy nowych wynalazków.

Co więcej, sami jesteśmy sobie w stanie pomóc w osiągnięciu . Są badania, które dowodzą, że wybory dotyczące stylu życia odgrywają w tym zakresie większ rolę niż genetyka, przynajmniej jeśli chodzi o stan zdrowia stulatków. W przypadku ludzi jeszcze starszych - osiągnięcie tak sędziwego wieku wiązało się głównie z określonym wyposażeniem genetycznym.

O badaniach napisano w magazynie Nature.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Akademia Pełni Życia
  • Kobiety.net.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy