Strona głównaZdrowieJak alkohol zwiększa ryzyko przedwczesnej śmierci

Jak alkohol zwiększa ryzyko przedwczesnej śmierci

Codzienne serwowanie sobie czegoś mocniejszego oznacza wyższe ryzyko przedwczesnej śmierci, ostrzegają badacze z Washington University School of Medicine w St. Louis.
Jak alkohol zwiększa ryzyko przedwczesnej śmierci [Fot. Artem Shadrin - Fotolia.com]
Jeden drink wypijany codziennie nie jest powszechnie uważany za zagrażający zdrowiu, ale już tak niewielka ilość może wywoływac kłopoty zdrowotne, a nawet mieć przełożenie na wyższe ryzyko wcześniejszej śmierci.

Nawet niewielkie ilości alkoholu spożywane często oznaczają zagrożenie dla zdrowia. Już jeden czy dwa napoje wyskokowe dziennie przez cztery lub więcej dni w tygodniu oznaczają o 20 proc. wyższe ryzyko przedwczesnej śmierci w porównaniu do spożywania alkoholu na poziomie jednego lub dwóch drinków trzy lub mniej razy w tygodniu. Wzrost ryzyka odnotowano we wszystkich grupach wiekowych, ale najwyższy był wśród osób starszych.

Takie wyniki oznaczają, że alkohol jest szczególnie groźny dla starszych osób. 20-procentowe zwiększenie prawdopodobieństwa wcześniejszej śmierci nie zmieniało znacząco ogólnego ryzyka u ludzi młodych, w przypadku seniorów jednak było istotne.

Jak wyjaśniają autorzy, chociaż wcześniejsze badania pokazały możliwy pozytywny wpływ alkoholu na zdrowie układu krążenia, to nowo uzyskane wyniki wskazują na możliwość silniejszego wpływu innych zagrożeń. Chociaż zatem niewielkie dawki napojów wyskokowych moga chronić , to jednak mogą równocześnie zwiększyć ryzyko zachorowania np. na raka.

Jak szacuje Światowa Organizacja Zdrowia, co roku w wyniku niewłaściwego spożycia alkoholu umiera 3 miliony ludzi, co stanowi 5,3 proc. wszystkich zgonów. Ogółem 5,1 proc. globalnego obciążenia chorobami i urazami można przypisać alkoholowi, biorąc pod uwagę wskaźnik DALY (ang. disability adjusted life-years - lata życia skorygowane ). W grupie wiekowej 20-39 lat nadmierne dawki alkoholu są odpoweidzialne aż za 13,5 proc. wszystkich śmierci.

O badaniach można przeczytac w magazynie Alcoholism: Clinical & Experimental Research

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Hospicja.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy