Strona głównaZdrowieJak alkohol wpływa na serce

Jak alkohol wpływa na serce

W ostatnim czasie popularyzuje się umiarkowane picie alkoholu, szczegolnie wina, jako sposobu na zachowanie zdrowia serca. Z drugiej strony, ze świata nauki dochodzą głosy, że każda dawka alkoholu może mieć negatywny wpływ na zdrowie. Wydaje się, że kluczem do znalezienia odpowiedzi jest ilość serwowanych sobie drinków i czynniki jednostkowe.
Jak alkohol wpływa na serce [© Storm Flash - Fotolia.com]
Chociaż żadne badanie dotychczas nie dowiodło związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy piciem umiarkowanej czerwonego wina i dobrym zdrowiem serca, wydaje się jednak, że istnieje znaczący związek między winem i niższym ryzykiem śmierci z powodu choroby serca.

Nie można zweryfikować, czy to samo wino ma tak korzystne działanie na zdrowie układu sercowo-naczyniowego, czy też osoby, które piją umiarkowane ilości tego trunku, prowadzą po prostu zdrowszy tryb życia, który ma przełożenie na ochronę przed chorobami kardiologicznymi. Według uczonych z University of Southern California, regularnie, ale niewielkie ilości, pijają osoby, które stosują jednocześnie , ona zaś daje efekty kardioprotekcyjne.

Nie chodzi też jedynie o wino, wskazują medycy. Niewielkie ilosci piwa czy inne napoje wyskokowe także były związane z niższym ryzykiem chorób serca.

Co do wina, wielu ekspertów sądzi, że wykazuje ono działanie ochronne dla układu krążenia dzięki , silnemu , który znajduje się w winogronach. Związek ten ma wpływ na zmniejszenie poziomu cholesterolu oraz ciśnienia krwi.

Wykazano w wielu badaniach, że niskie spożycie może dać określone profity dla zdrowia, w tym wiąże się ze zwiększeniem tzw. dobrego HDL oraz osłabieniem zagrożenia cukrzycą. Jednocześnie jednak bezspornie dowiedziono, że nadmierne dawki alkoholu prowadzą zwykle do wielu problemów zdrowotnych, w tym uszkodzenia wątroby, otyłości, niektórych rodzajów raka i , nadciśnienia, arytmii, kardiomiopatii i niewydolności serca.

Rzecz dotyczy nie tylko ilości napojów wyskokowych. W grę wchodzą także inne czynniki, takie jak wiek, płeć, poziom ryzyka sercowonaczyniowego, etc. Dlatego trzeba wziąć je wszystkie pod uwagę przy nalewaniu sobie drinka, wksazują eksperci.

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Miażdżyca - cholesterol - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Miażdżyca naczyń to przewlekła choroba prowadząca do stwardnienia tętnic. Na pojawienie się miażdżycy wpływają różne czynniki, powodowana jest nieodpowiednim sposobem odżywiania się, paleniem papierosów, otyłością, brakiem aktywności fizycznej, stresem. czytaj dalej »


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • Hospicja.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy