Strona głównaZdrowieJak alkohol wpływa na serce

Jak alkohol wpływa na serce

W ostatnim czasie popularyzuje się umiarkowane picie alkoholu, szczegolnie wina, jako sposobu na zachowanie zdrowia serca. Z drugiej strony, ze świata nauki dochodzą głosy, że każda dawka alkoholu może mieć negatywny wpływ na zdrowie. Wydaje się, że kluczem do znalezienia odpowiedzi jest ilość serwowanych sobie drinków i czynniki jednostkowe.
Jak alkohol wpływa na serce [© Storm Flash - Fotolia.com]
Chociaż żadne badanie dotychczas nie dowiodło związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy piciem umiarkowanej czerwonego wina i dobrym zdrowiem serca, wydaje się jednak, że istnieje znaczący związek między winem i niższym ryzykiem śmierci z powodu choroby serca.

Nie można zweryfikować, czy to samo wino ma tak korzystne działanie na zdrowie układu sercowo-naczyniowego, czy też osoby, które piją umiarkowane ilości tego trunku, prowadzą po prostu zdrowszy tryb życia, który ma przełożenie na ochronę przed chorobami kardiologicznymi. Według uczonych z University of Southern California, regularnie, ale niewielkie ilości, pijają osoby, które stosują jednocześnie , ona zaś daje efekty kardioprotekcyjne.

Nie chodzi też jedynie o wino, wskazują medycy. Niewielkie ilosci piwa czy inne napoje wyskokowe także były związane z niższym ryzykiem chorób serca.

Co do wina, wielu ekspertów sądzi, że wykazuje ono działanie ochronne dla układu krążenia dzięki , silnemu , który znajduje się w winogronach. Związek ten ma wpływ na zmniejszenie poziomu cholesterolu oraz ciśnienia krwi.

Wykazano w wielu badaniach, że niskie spożycie może dać określone profity dla zdrowia, w tym wiąże się ze zwiększeniem tzw. dobrego HDL oraz osłabieniem zagrożenia cukrzycą. Jednocześnie jednak bezspornie dowiedziono, że nadmierne dawki alkoholu prowadzą zwykle do wielu problemów zdrowotnych, w tym uszkodzenia wątroby, otyłości, niektórych rodzajów raka i , nadciśnienia, arytmii, kardiomiopatii i niewydolności serca.

Rzecz dotyczy nie tylko ilości napojów wyskokowych. W grę wchodzą także inne czynniki, takie jak wiek, płeć, poziom ryzyka sercowonaczyniowego, etc. Dlatego trzeba wziąć je wszystkie pod uwagę przy nalewaniu sobie drinka, wksazują eksperci.

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć